Спертися на воду. Чому українська гідроенергетика повинна отримати друге дихання?

  • 28.04.2017
  • Перегляди 2029
  • Коментарі 10
Державна компанія «Укргідроенерго» в минулому році збільшила виробництво електроенергії на третину, заробивши при цьому понад 2 млрд. гривень чистого прибутку повідомляє www.dsnews.ua. В майбутньому саме додаткові потужності можуть послужити базою для збільшення енергетичної безпеки і розвитку «зеленої» енергетики.

Копійка до копійки

Минулого тижня практично пройшла непоміченою новина про те, що компанія «Укргідроенерго» отримала безумовно-позитивний висновок за результатами аудиту її фінансової звітності, який провела міжнародна аудиторська компанія BDO International – п'ята в світі після так званої «великої четвірки» аудиторів. На практиці це означає, що фінансовий звіт, який ПАТ «Укргідроенерго» формує за міжнародними стандартами (IFRS) – об'єктивний і правдивий.

Згідно зі звітом, компанія «Укргідроенерго» в минулому році продемонструвала позитивну динаміку виробництва – вироблення електроенергії в порівнянні з 2015 роком зросло більш ніж на третину – до 8,7 млрд. КВт-год. і на цей рік також заплановано зростання обсягів виробництва – до 10,8 млрд. кВт-год. Зростання виробництва зумовило і істотне поліпшення фінансових показників – минулий рік компанія закінчила з чистим прибутком у розмірі 2,21 млрд. грн, тоді як в 2015 році цей показник становив 1,09 млрд. грн, а в 2014 році – 0,476 млрд. грн.

Однак зростання прибутку було досягнуто не тільки за рахунок збільшення вироблення електроенергії. «Ми зосередилися на ефективному використанні власних ресурсів, дотриманні розрахункової і кредитної дисципліни, досягнення раціонального співвідношення власних і позикових коштів. Ця політика приносить позитивні результати. Прибутковість зростає, незважаючи на зростання витрат внаслідок девальвації гривні, а також значне підвищення обов'язкових податків і зборів», - прокоментував результати роботи компанії генеральний директор Ігор Сирота.

Компанія за минулий рік також поліпшила свою платоспроможність – якщо в 2015 році коефіцієнт платоспроможності становив 0,36, то в минулому році – вже 0,80. «Ми продемонстрували, що навіть в складних умовах наша компанія може генерувати грошові активи для здійснення всіх необхідних платежів», - сказав Ігор Сирота. Незважаючи на те, що підприємство протягом багатьох років привертає інвестиції на реалізацію проекту «Реабілітація гідроелектростанцій», частка довгострокових зобов'язань в сукупному обсязі пасивів станом на кінець минулого року склала лише 6,7%, що знижує чутливість компанії до валютних ризиків, повідомила компанія «Укргідроенерго».

Мала штучка червінчик, а ціна велика

Виробництво електроенергії гідроелектростанціями в загальному обсязі в Україні порівняно невелике: якщо всього в Україні було вироблено 154,8 млрд. КВт-год, то атомні електростанції виробили 81 млрд. КВт-год, теплові – 56,6 млрд. КВт-год, а гідроелектростанції – тільки на третьому місці з обсягом в середньому 10 млрд. кВт-год.

Однак незважаючи на третє місце за обсягами виробництва, електроенергія від ГЕС і ГАЕС – одна з найбільш затребуваних. Гідроелектростанції використовуються для покриття пікових періодів споживання енергії в періоди ранкового і вечірнього максимуму, тобто в моменти найбільших навантажень на енергосистему, коли швидкість включення в систему грає вирішальну роль.

При цьому ГЕС і ГАЕС можуть більш оперативно відреагувати на зростання попиту, оскільки якщо теплової генерації для включення і видачі в енергосистеми 1 тис. МВт потужності потрібно від двох до чотирьох годин, то гідроакумулюючій станції достатньо всього лише семи хвилин. «Укргідроенерго» – це якраз той ресурс, який може дуже оперативно відреагувати на збої в енергосистемі і зберегти її баланс. При цьому електроенергія гідроелектростанцій дуже конкурентна за ціною в порівнянні з іншими регулюючими потужностями – з квітня тариф на електроенергію ГЕС, що відпускається в ринок, встановлено на рівні 53 копійки за 1 кВт-год, тоді як для теплових електростанцій він становить 190 копійок за 1 кВт-год. Більш активне використання ГЕС і ГАЕС замість теплових блоків (там де це можливо) вигідно і для кінцевого споживача, і для промисловості, оскільки це дозволить випускати більш конкурентоспроможну продукцію.

Без води - нікуди

Роль гідроелектростанцій все більше зростає в умовах, коли Україна вже відмовилася від використання газу для вироблення електроенергії через його дорожнечу, а також намагається диверсифікувати поставки вугілля через припинення його постачання з окупованих територій.

Український уряд вже підняв питання про те, щоб в майбутньому відмовитися від поставок вугілля з Росії, оскільки це джерело дуже ненадійне. Тому більш активний розвиток гідроенергетики здатен заощадити великі обсяги палива. Згідно з Програмою розвитку гідроенергетики до 2026 року, робота тільки трьох гідроагрегатів діючої Дністровської ГАЕС дозволяє українській енергетиці заощадити в рік 113 млн. кубометрів газу і 1 млн. тонн вугілля антрацитної групи. Додаткову економію 125 млн. кубометрів газу і 0,6 млн. тонн вугілля можуть дати чотири гідроагрегати Канівської ГАЕС, що будується.

Крім того, гідроелектростанції можуть зіграти провідну роль у розвитку генеруючих потужностей, що працюють на поновлюваних джерелах енергії – сонячних і вітрових електростанцій. Саме гідроелектростанції можуть оперативно включитися в роботу, коли вироблення електроенергії на сонячних або вітрових станціях знижується.

Повинно працювати, як годинник

В умовах, що склалися, питання про підтримку в працездатному стані гідроелектростанцій – одне з ключових завдань в українській енергетиці. «Укргідроенерго» та Світовий банк ще в 2006 році почали проект реабілітації українських ГЕС. В кінці минулого року був закінчений другий етап програми. Завдяки міжнародним фінансам була проведена реконструкція практично половини потужностей – понад 60 з 100 гідроагрегатів ГЕС. При цьому компанія "Укргідроенерго" повністю виконала всі умови і дорожню карту робіт за проектом, реалізація якого дала можливість збільшити потужності генерації на 10%.

Ще один проект «Укргідроенерго» здійснить спільно з німецькою компаній Andritz Hydro – планується провести реконструкцію трьох агрегатів «Дніпровської ГЕС-1», які були введені в експлуатацію ще в 1932 році і відновлені в 1946 році. Загальна сума проекту складе 53,6 млн. євро і 151,5 млн. гривень. Його закінчення заплановане на 2021 рік.

Також «Укргідроенерго» підписало з «Турбоатомом» угоду про реконструкцію трьох агрегатів на Київській гідроакумулюючої електростанції. Вартість проекту – 562,43 млн. грн.; його завершення заплановано також на 2021 рік. Однак на цьому розвиток гідроенергетики не зупиниться – в березні цього року Кабмін схвалив техніко-економічне обґрунтування будівництва Каховської ГЕС-2 вартістю майже 13,5 млрд. грн. Будівництво нової гідроелектростанції буде фінансуватися за рахунок тарифу «Укргідроенерго», власних коштів підприємства, а також кредитів під держгарантії на умовах співфінансування з ЄБРР і з ЄІБ.

На думку Міністерства енергетики та вугільної промисловості, нова гідроелектростанція дозволить не тільки заощадити вугілля для ТЕС, але також і збільшити виробництво енергії з відновлюваних ресурсів і підвищити стійкість електроенергії об'єднаної енергосистеми України. За словами співголови Фонду енергетичних стратегій Дмитра Маруніча, гідроенергетика може виступати дієвим важелем для підтримки стабільності енергосистеми, і зі своїм завданням з успіхом справляється, покриваючи піки споживання електроенергії в періоди ранкового і вечірнього максимуму. Однак на сьогодні потенціал будівництва нових ГЕС на великих річках практично вичерпаний, тому єдиний, на думку експерта, шлях – будівництво гідроакумулюючої станції. І такі проекти вже реалізовуються. У березні цього року уряд затвердив проект будівництва четвертого гідроагрегату Дністровської ГАЕС. Будівництво, яке буде розпочато в цьому році, завершиться в 2020 році. Реалізація проекту вартістю майже 2,8 млрд. гривень дозволить ввести в дію ще 324 МВт потужності.

Віталій ДЯЧЕНКО


Матеріали по темі:
Коментарі (10)
Тетяна
14.07.2017 19:09:08  |  IP: 77.179.140.***
Бабло перш за все!
За це Майдан стояв, Петро Олексійович?
ЛюБ Аша
27.06.2017 10:37:12  |  IP: 95.134.136.***
Мишко
Ви стопроцентово праві! І так мрем як мухи, що старі, що молоді! А ще розворушити радіаційні рештки на дні водосховища........................!
ЛюБ Аша
27.06.2017 10:28:13  |  IP: 95.134.136.***
Таня Я в цьому питанні на вашій стороні!
ДЕД
06.05.2017 17:07:32  |  IP: 176.67.3.***
...ви тільки і здатні на те щоб красти, клясти, клянчити, скиглити та байдикувати. Аби добре жити, треба добре працювати
Олекса
03.05.2017 10:17:43  |  IP: 212.55.94.***
ЛЮДИ ШУКАЮТЬ АЛЬТЕРНАТИВИ - ВІТРЯКИ , СОНЯЧНІ. А НАШИМ АБИ ПРИБУТОК. А ПІСЛЯ НАС ... ...ХОЧ ТРАВА НЕРОСТИ!!!
Мишко
02.05.2017 16:01:47  |  IP: 95.133.19.***
Ні Канівський ГАС!!!! Корупція вбиває Дністровський каньйон – Остап Єднак
Програма розвитку гідроенергетики на період до 2026 року приймалася із грубими порушеннями процедур та законів України. Народний депутат України Остап Єднак припускає, що тут не обійшлося без корупції.
Про це він заявив під час брифінгу в Українському кризовому медіа-центрі.
#гес та #гаес #stopkanivpsp #buchaksave
#стопканівськійгаес #проценеможливомовчати
#зупинитикатастрофу #екологія
дивиться: https://www.youtube.com/watch?v=Vd7l36hGg_s
селянин
30.04.2017 15:49:19  |  IP: 78.111.190.***
Люди, а де альтернативні види енергії? НЕВЖЕ не жаль землі, краси?
Таня
29.04.2017 12:02:48  |  IP: 46.219.208.***
Давайте ще АЕС поруч зафігачим шоб двічі не вставать!
Вовк
29.04.2017 08:49:40  |  IP: 130.180.209.***
Чисто бізнес. І ні слова про вбиті річки.
громадянин
28.04.2017 23:50:47  |  IP: 176.67.3.***
ТОВ "БДО" виключено з Реєстру аудиторських фірм, які мають право на проведення аудиторських перевірок банків

https://bank.gov.ua/control/uk/publish/article?art_id=35066885

Prev1Next
Додати коментар
Введіть число