Релігійна поезія у фарбах

  • 21.09.2015
  • Перегляди 2915
  • Коментарі 0

Протягом місяця колекція полотен відомого кіровоградського художника Олександра Охапкіна буде представлена у Шевченківському музеї. Відкриття виставки, відбулося 9 вересня, а провела його відома українська мисткиня, громадська діячка, авторка численних пісень та творів Зоя Ружин.

9-го вересня видався напрочуд теплий та сонячний день, якраз підходящий для відкриття виставки ікон. Адже всі поціновувачі мистецтва, що зібралися того дня на Шевченківській горі в один голос стверджували, що ікони випромінюють тепле світло, ніби сонце у теплий погожий осінній день. На жаль, а, можливо, на щастя, відкриття виставки затрималося майже на годину. Причиною цього стала затримка Зої Ружин. У цьому випадку я впевнено пишу затримка, адже для такої пані як Зоя, запізнення вибачається. Оскільки ця тендітна жіночка постійно їздить у зону проведення антитерористичної операції, реалізовуючи власний проект «Мистецький спецназ», у рамках якого, творами мистецтва підбадьорюють воїнів та підтримують їх бойовий дух. Тим паче, за той час, що пані Зої не було, всім вдалося помилуватися іконами та обговорити їх красу.

Цікаво, з кого він змальовує обличчя. Це, напевно, його знайомі? – сказала жінка середніх років, яка вже декілька разів обходила виставковий зал. Поглянь, а це обличчя повторюється декілька разів. Можливо це його дружина?

Таку розмову двох жінок я випадково підслухала. Цікаво, що сам автор стверджує, що не пише «святі» лики з когось, адже він вважає це свого роду святотацтвом. Художник просто вималював один образ, який переходить із однієї картини в іншу. Але вражає те, що обличчя змальовані фотографічно. Здається, що людина із ікони знаходиться десь тут поруч. Чи то підбір фарб, чи то техніка виконання, але лики справді світяться. Своїм теплим сяйвом вони притушують миготливе світіння електронних ламп. Створюється атмосфера, ніби у кімнаті горить безліч маленьких свічок. При детальному розгляданні картини дивує як масляна фарба викладається у рельєфні мазки, що створює ефект випуклості ікони.

Важливо також, що художник створює домашні, хатні ікони, від яких віє затишком, барвами та національним колоритом. До хатніх ікон зараховують неканонічні зображення святих. У випадку Олександра Охапкіна, святих художник вимальовує у вишиванках, в оточенні оберемків квітів, виноградної лози, атрибутів української домівки. Голову Богородиці часто прикрашає українська хустка, виконана у національних мотивах.

Цього року поетеса Зоя Ружин сама проводила відкриття виставки. Тож про художника з вуст мисткині пролунало багато теплих слів.

Я дивуюсь, яка уява і фантазія в Олександра Охапкіна. У нього більше 3 тисяч різних робіт і всі вони відрізняються одна від одної за композицією, за колірною гамою. І звичайно його внесок великий і потужній у духовну скарбницю України, - стверджує Зоя Ружин.

Також поетеса продемонструвала макет книги «Золото роду», яку ілюстрував митець. У книгу ввійшли казкові оповідки про Трипілля, які будуть цікаві і дорослим, і малим.

Господь-Бог мене так удостоїв, що я змогла співпрацювати з Олександром Ігоревичем. От у насі вийшла спільна книга «Рибка-Чепуруха».

Крім того, пані Ружин розповіла, що автор працює над розписом храмів, зокрема у Пирогово на території Національного музею народної архітектури та побуту України.

«Сьогодні художник створює ескізи для розпису храму, який будує Віктор Ющенко у Безрадичах. Ти паче, всім буде цікаво, що вперше за 200 років, мрія Тараса Григоровича Шевченка здійснилася. Саме у селі Безрадичі будується за його проектом, за його кресленнями хата-мрія великого Кобзаря», – резюмувала мисткиня.

Благословив та освятив ікони священник Української Православної Церкви Київського Патріархату Сергій Нікітін.

І хоча багато картин автора знаходиться у приватних колекціях (наприклад, в Ольги Богомолець їх більше 40), попит на них залишається нечуваним. Для прикладу, вартість представлених у Шевченківському музеї картин цього року коливається від 350 у.о. до 700 у.о. Але справжніх поціновувачів мистецтва це не лякає. Відтак організатори виставки сподіваються, що так як і минулого року, справжніх шанувальників творчості автора буде достатньо і вони зможуть в достатній мірі насолодитися витворами мистецтва, які створюються руками геніального майстра Олександра Охапкіна.

Єлизавета Капітан

Коментарі (0)

Додати коментар
Введіть число