Днями наше місто відвідали провідний експерт з водних питань Матті Іікканет і радник Північної Екологічної Фінансової Корпорації (НЕФКО) з водних проектів Сергій Зима. Спільно з Канівським міським головою Ігорем Ренькасом, директором комунального підприємства «Управління ВКГ» Володимиром Цюкалом та начальником управління економічного розвитку Оленою Жорновою вони вивчали перспективи реконструкції очисних споруд міста за рахунок кредитних та грантових коштів.

Про це повідомляє «Kanos»  із посиланням на інформацію Канівської міської ради.

Нагадаємо, Північна Екологічна Фінансова Корпорація (НЕФКО) запропонувала нашому місту взяти участь у реалізації проекту, спрямованому на підвищення ефективності систем водопостачання та водовідведення міст, поліпшення якості питної води та послуг, що надаються населенню.

Наразі НЕФКО здійснює набір перших 10-ти міст для участі у програмі. За словами експертів 7 з них уже підписали попередню угоду, а з двома містами укладено, власне, кредитний договір.

Програма передбачає орієнтовно до 2 млн.євро на кожне місто.

«В основному міжнародні фінансові ресурси спрямовані на обласні центри, а невеликі міста можуть розраховувати лише на кошти з державного бюджету, що є малоймовірним. Тому наше завдання – допомогти якраз малим містам. Ми переслідуємо два напрями: енергозбереження (це заміна насосів, труб, встановлення лічильників тощо) та екологічний, що передбачає заходи убезпечення потрапляння каналізаційних скидів у природні водоймища», - наголосив радник з водних проектів Сергій Зима.

Для Канева дуже актуальним є питання реконструкції каналізаційної системи міста та очисних споруд, що належать КП «Управління ВКГ».

До слова, на сьогодні загальна протяжність мереж водовідведення складає 68,2 км, з них загальна протяжність ветхих та аварійних - 44,8 км. Тобто, в цілому, 65% мереж водовідведення є зношеними та потребують заміни. Неодноразові пориви викликають можливість виливу стічних вод у Дніпро, забруднення стічними нечистотами ґрунту, що становить екологічну проблему.

«Колись на наших очисних спорудах стічні води проходили біологічне очищення. На сьогодні - тільки механічне. Все на досить примітивному рівні. Після механічного очищення стічні води потрапляють на поля фільтрації. Разом з тим безпосередньо в Дніпро ми стоки ніколи не скидали», - наголосив міський голова.

Проблемним залишається й каналізаційний колектор, на якому неодноразово були аварійні ситуації.

«Довжина колектора сягає 12 км від центру міста. У результаті газової корозії верхній шар колектора було повністю втрачено. Усі аварійні ділянки замінено, але колектор відновлено не повністю», - зауважив директор КП «Управління ВКГ» Володмир Цюкало.

Участь у проекті дасть змогу провести технічне переоснащення каналізаційної системи із придбанням та заміною насосного та технологічного обладнання; провести реконструкцію очисних споруд з монтажем обладнання для повної біологічної очистки та часткової механічної очистки стічних вод.

Задля цього НЕФКО надає кредит в розмірі  близько 1 млн. євро, терміном на 10 років. Процентна ставка становить 3%. Разом з цим ми отримуємо грант в розмірі  до 250 тис.євро та безкоштовну фахову технічну і юридичну допомогу з залученням міжнародних консультантів з водопостачання та водовідведення. Грантова складова складає до 20% від кредиту. Також участь у програмі передбачається до 10% співфінансування за кошти міського бюджету. 

Міський голова І.Ренькас обговорював перспективу участі у відповідному проекті з головами депутатських фракцій. Не зважаючи на певні ризики у зв’язку з тим, що кредит у євро, більшість погодилася, що пропозиція варта уваги. Також депутати відзначили, що це фактично єдиний шанс покращити якість роботи наших очисних споруд.   

Експерти, які приїхали до Канева, повідомили, що ознайомилися з нашим проектом і він повністю відповідає усім критеріям. Наразі необхідно провести детальний аналіз, зокрема, прорахувати кількість скидів місцевих підприємств за умови їхнього максимального навантаження та визначити обсяг робіт, щоб «вписатись» у визначений кошторис.

Нагадаємо нещодавно ми писали про те, що канівський міський голова закликав містян дотримуватися протиепідемічних обмежень.