«Концтабір у Музеї поета» – до 80-ої річниці визволення Канева від нацистських загарбників

31 січня 1944 року воїни 206-ої стрілецької дивізії 27-ї армії відвоювали Канів у нацистів.

Про це повідомляє Kanos із посиланням на інформацію Тарасової гори.

З вересня 1943 року до січня 1944 року музей Кобзаря фашисти перетворили на концентраційний табір. «Коли лінія фронту підійшла до Дніпра, на Чернечій горі з’явилися есесівці. Вони розселилися в сусідніх хатах, вигнали господарів, і насамперед почали обгороджувати будинок музею колючим дротом. Незабаром німці зігнали сюди понад двісті селян, замкнули і виставили вартових. Так був відкритий у музеї Т.Г.Шевченка концентраційний табір…», – засвідчував колишній сторож музею І.Я.ЦЕРЕХ.

До спустілого Канева фашисти і поліцаї почали привозити на возах і зганяти у музей, головним чином, дітей 13 – 14 років, юнаків та дівчат 15 – 17 років із навколишніх сіл – Таганчі, Мартинівки, Ключників, Дарівки, Мельників, Поташні, Попівки, Павлівки, Потапців, Голяків, Яблунева, щоб їхніми руками зводити оборонні споруди на самій лінії фронту під безперервним вогнем з радянського і німецького боку.

«…Місто в цей час було пусте, населення не було… Музей…також був у жахливому стані: скульптури розбиті, повсюди валялись книги, сміття… Нас загнали на другий поверх музею і помістили прямо на підлозі… Працювали ми в основному вночі… Праця була виснажлива, багато хто не витримував… Це був жахливий…час для нас молодих, не зміцнілих хлопців…», – зі спогадів І.Л.Наконечного із с.Дарівка (Наук.арх. ШНЗ).

У концтаборі, крім молоді, були і люди старші, військовополонені, а також матері та бабусі, які йшли сюди, рятуючи від неволі своїх дітей та онуків.

«Забрали нас роздягнутих, а зима, холод, а ми босі, голі, обідрані, треба працювати, а харчів нема. Ось так і пройшли наші місяці в Каневі – не в музеї, а в таборі, де жили і ми, і стояла конюшня на першому поверсі…» (спогади про перебування в Канівському музеї Т.Г.Шевченка… Коби (Саламатіної) П.М. із с.Дарівка).

Спершу це був концтабір не дуже суворого режиму, але після масової втечі в’язнів перебування в ньому стало неможливе.

«…Огорожа із колючого дроту у два ряди, всередині бігали вівчарки, …ходили німці з автоматами… Вхід до табору був через задні двері з боку лісу…» (спогади Білопола М.А. із с.Дарівка).

Щоб не допустити масової втечі в’язнів під час відвідування туалету, фашисти зробили туалет всередині музею, біля бібліотеки, де також сиділи полонені.

Тільки тяжкохворих і покалічених, які вже нічого не могли робити, фашисти відправляли з концтабору.

«Годували нас раз в сутки гнилою капустою, похльобкою з дохлими крисами і мишами… і ми їли ті помиї, тому що вони були теплі, а ми стомлені, замерзлі» (спогади Коби (Саламатіної) Параски із с.Дарівка).

Спали просто на підлозі, на якій нічого не було, крім перетертої соломи. І ця солома ворушилася від вошей. «…до того вошей понападало, так, як у лісі, в мурашнику. А я в синяках, а їм так гарно їсти…Вони виїдають на тілі дірки. То страшна мука…» (спогади Шлями Івана з с.Таганча).

Ті, хто лишився в живих, все життя відчували на собі жахливі наслідки перебування в концтаборі. «…Піднімається чуб (від згадки)… Страшно все згадувать… пригадав одного хлопця (теж невеликий)….узяв німець за ноги і розкрутив його і пустив з Тарасовї гори. Я його вже не бачив… За що – не знаю. А їх гурт стоїть і регочеться, за животи беруться…» ( спогади І.Шлями з с.Таганча).

«Залишилось в музеї після господарювання оскаженілих псів Гітлера 10 експонатів; решта експонатів …вивезено, знищено або пошкоджено…Багато картин …використовувались фашистами для онуч і підстілки в бліндажах і казармах… Із 12 тисяч книжок бібліотеки залишилось не більше 2 тисяч примірників, які теж дуже пошкоджені,…багато їх прострелювали або кидали в яму вбиральні…» (Акт Державної комісії від 28 лютого 1944 року . – КОДА, Ф Р-4322, оп.1, спр.1, арк..810).

Нагадаємо нещодавно ми писали про протест та самоспалення Олекси Гірника на Тарасовій горі.

Використано матеріали:

Тарахан – Береза З.П. Святиня: Науково – документальний літопис Тарасової гори. – Київ: Родовід. 1998. – 544с.

Танана Р.В., Білокінь О.В.За колючим дротом. – Черкаси: «Вертикаль», видавець ПП Кандич С.Г., 2008.- 104 с.

Liza

Recent Posts

Наприкінці липня депутатів Канівської міськради зберуть на чергове засідання

У четвер, 31 липня відбудеться чергове засідання сесії Канівської міської ради. Про це повідомляє Kanos із посиланням…

9 години ago

На автодорозі Канів-Черкаси сталася ДТП — пасажирку госпіталізували (фото)

Дорожньо-транспортна пригода сталася 17 липня близько 16.00 години у селі Мошни Черкаського району. Про це…

9 години ago

Спортивно-родинний захід «Активні парки з МХП відбудеться у Каневі

Канівців разом із рідними запрошують долучатися до забігу, а також взяти участь у ярмарці та…

12 години ago

Жителя Черкащини судитимуть за одержання неправомірної вигоди за отримання можливості проходити військову службу в тилу (фото)

Прокурори Черкаської окружної прокуратури скерували до суду обвинувальний акт відносно мешканця м. Черкаси за фактом одержання неправомірної вигоди…

14 години ago

Надзвичайники ліквідували пожежу на 130 кв.м., яка виникла у Каневі через ворожу атаку (фото)

Про одного постраждалого наразі відомо через російську атаку по Каневу. Про це повідомляє Kanos із посиланням на…

1 день ago

Одна людина отримала травми у Канівській громаді під час ворожої атаки

У Канівській громаді триває ліквідація наслідків ранкової атаки. Про це повідомляє Kanos із посиланням на інформацію очільника…

1 день ago