Випікання хліба, виготовлення варення, вирощування смородини, мікрозелені та фундука, започаткування сімейної ферми і перукарні… Ці та інші проєкти перемогли в конкурсі «Село. Кроки до розвитку», реалізованому в межах проєкту «Розвиток села та протидія пандемії COVID-19 через сприяння росту малого та мікропідприємництва».

Проєкт ініційовано Благодійним фондом «МХП – Громаді», який працює на територіях присутності агрохолдингу МХП, спільно з Агенціями регіонального розвитку Вінницької та Черкаської областей. Днями експертна комісія визначила 24 проєкти-переможці,  автори яких отримають фінансування у розмірі до 50 000 грн на реалізацію своїх ідей.

Тож, серед переможців Черкаської області:

 1. Майстерня крафтового хліба «АгроЕльф» - Вікторія Феофілова (Геронимівка)
 2. «Вкусняшечки для девчонок» - Анна Счастлівцева (Головківка)
 3. «Удосконалення процесу доїння кіз шляхом переобладнання доїльної зали» - ФГ «Новоселівське» (Глушки)
 4. «Виробництво залізобетонних виробів» - Владислав Савченко (Ліпляве)
 5. «Здоровий відпочинок «Зелений туризм + Баня з фіточаном» - Олена Цемінене (Ліпляве)
 6. «Майстерня крафтового чаю «Ладочай» - Діна Садова (Михайлівка)
 7. «Екосадиба «Свидів Чан» - Олег Надточій (Свидівок)
 8. «Your Jam – крафтова майстерня варення» - Ярослав Стеценко (Сокирне)
 9. «Майстерня з ремонту та обслуговування мото-, велотехніки та бензо-, електроінструменту» - Тіньки (Андрій Федоров)
 10. «Чорна Перлина Черкащини» - вирощування смородини» - Марина Якіменко (Тіньки)
 11. «Вирощування та реалізація саджанців фундука та саджанців фундука щепленого на ведмежому горісі» - Вадим Рекун (Чубівка)
 12. «Безконтактний відбір меду. Реалізація меду та крем-меду з натуральними добавками» - Євгеній Сорока (Шевченкове)

 

Серед переможців Вінницької області:

 1. «Підвищення ефективності вирощування сільськогосподарських культур за рахунок зменшення витрат на обробіток ґрунту» - Микола Ткачук (Борщівці)
 2. «Садиба «Козака Демида» - Максим Київський (Демідівка)
 3. «Медова пасіка «True Honey by Bednarchuk» - Сергій Беднарчук (Іллінці)
 4. «Вирощування мікрозелені» - Олена Корчова (Ладижин)
 5. «Гостина» – крафтове виробництво м’ясних продуктів» - Олександр Морозов (Літин)
 6. «Широкопрофільна майстерня на селі» - Дмитро Поліщук (Махнівка)
 7. «Гарбузове насіння – не тільки корисно, а й прибутково» - Андрій Ніколаєнко (Михайлівка)
 8. «Швейне виробництво постільної, банної та кухонної білизни» - Марія Вівдич (Моївка)
 9. «Магазин «Живі квіти» - Антоніна Бірчак (Оратове)
 10. «Оновленим громадам – сучасні двори!» - Андрій Поліщук – Писарівка
 11. «Приватна авторська школа перукарського мистецтва «БРАВО» - Людмила Комиш (Устя)
 12. «Створення умов для сталого розвитку сімейної ферми з розведення великих порід гусей та індиків» - Анастасія Деркач (Холодівка)

 

За словами фахівця із залучення міжнародних інвестицій «МХП - Громаді» та керівника проєкту Катерини Лісіченко, учасники конкурсу хоч і не мають економічної освіти, але неймовірно переймаються своїми проєктами і проявляють високу мотивованість у досягненні своєї мети. Все це змушує захоплюватися переможцями конкурсу і вболівати однаковою мірою за кожного з них.

 • Як керівник проєкту я рада, що моя думка збіглася з рішенням експертної комісії, і переможцями стали, справді, гідні бізнес-плани, - коментує Катерина Лісіченко. – Це говорить про те, що в громадах зароджуються ефективні партнерські відносини.

На думку представниці Черкаської агенції регіонального розвитку Черкаської області Світлани Остряніної, подібні проєкти спонукають глибше продумати свій бізнес підприємцям-початківцям, а навчальна складова проекту підсилює їх компетенції в побудові сталого бізнесу. Цей проект сприяє розвитку підприємницького потенціалу Черкаської області та популяризації підприємництва серед українців.

Схвально відгукується про проєкт і член експертної ради, фахівець з питань розвитку громад ПРООН в Україні Ігор Назар. Він підтримує думку про те, що ключовим в будь-якій ініціативі є ідея. Саме ідея разом із вмінням досягати мети - рушійна сила в досягненні успіху. А подібні конкурси якраз і дають можливість матеріалізувати всі ці складові.

 • Важливим є те, що подібні ініціативи цінні не лише для тих учасників конкурсу, хто виграв і отримає грант, а й для тих, хто не став переможцем. Ці учасники пройшли навчання, побачили слабкі сторони своїх бізнес-планів і точно знають, що потрібно доопрацювати, - пояснює Ігор Назар. – Згодом вони можуть подавати свої проєкти на інші конкурси, виправивши недоліки.

Ініціатива реалізована в межах спільного проєкту Уряду Швеції та UNDP Ukraine / ПРООН в Україні  «Посилене партнерство для сталого розвитку».