Сьогодні відзначають 105-ту річницю від дня народження українського дисидента та борця за Незалежність нашої держави - Олекси Гірника.

Зважаючи на це, журналісти «Kanos» вирішили нагадати віхи життєвого шляху цього мужнього українця, який поклав власне життя для боротьби за незалежність України.

Так, народився майбутній Герой України і політв’язень, який згодом стане відомим усьому світові своїм актом самоспалення поблизу могили Шевченка на знак протесту проти русифікації, 28 березня в родині бойків-верховинців.

Його батько і дід були відомі завдяки просвітницькій роботі в регіоні. Олекса спочатку вчився в польській школі, а пізніше в українській гімназії у Станіславові, яку закінчив 1933р. Він вирізнявся активним, сміливим характером. Також хлопець належав до «Пласту», «Просвіти», молодої організації ОУН, працював у «Соколі».

Після гімназії батьки хотіли, аби син продовжив навчання в семінарії, але він пішов працювати в організацію «Сокіл», де очолював загін пластунів.

За висловлювання проти польської влади і заклики до незалежності України 25 березня 1937 року Гірник був засуджений до п'яти років в'язниці. Покарання відбував у концтаборі в Березі Картузькій, у таборах Львова, Кракова, Тарнова. У 1939 році під час німецького вторгнення до Польщі втік із в'язниці.

17 вересня 1939 року у Станіславові на вокзалі Гірник побачив, як енкаведисти з собаками заганяють поляків до товарних вагонів у вигнання. Кинувся на їх захист і був заарештований. 11 листопада 1939 року його засудили на вісім років концтаборів і п'ять років позбавлення прав. Покарання відбував у Норильську та Магадані.

1948 року Олекса Гірник повернувся до Калуша Станіславської (нині Івано-Франківської) області. Одружився з Кароліною Іванівною Петраш, яка теж була у засланні. В 1950 році у них народився син Маркіян, а в 1954 році — Євген.

Що ж стосується того пам'ятного дня, коли Олекса Гірник вирішив здійснити акт самоспалення, то ввечері, напередодні здійснення відчайдушного вчинку, чоловік приїхав до Канева, де розкидав по схилах Тарасової гори орієнтовно 1000 власноруч написаних листівок. 

Близько 3-ої години ночі Олекса Гірник облився бензином та підпалив себе.

Одразу ж після того, як про подію стало відомо радянським правоохоронним органам та центральній владі, у помешканні Гірників був проведений обшук. Дружині сказали, що чоловік загинув в автомобільній аварії і навіть спочатку не хотіли віддавати тіло родині, але пізніше дозволили поховати на батьківщині, заборонивши відкривати труну.

Однак, попри це, вночі родичі відкрили труну та відслужили таємну панахиду греко-католицьким священиком, братом дружини.

Указом Президента України Віктора Ющенка від 18 січня 2007 року за проявлені громадянську мужність і самопожертву в ім'я незалежної України Гірнику Олексі Миколайовичу посмертно присвоєно звання Герой України з удостоєнням ордена Держави.

Водночас, у період з 2010 по 2013 на вшанування пам'яті Героя до Канева не прибув жоден державний представник. Так само не відзначали на державному рівні і 100-річчя з дня народження Олекси Гірника в 2012 році.