Цього дня відзначають 80-річчя встановлення пам’ятника Шевченку на Чернечій горі

Сучасного вигляду Шевченківський меморіал набув улітку 1939  із встановленням на могилі поета величного бронзового пам’ятника  і спорудженням літературно-меморіального музею.

Про це повідомляє «Kanos» із посиланням на інформацію Шевченківського національного заповідника.

Початок будівництву поклала постанова Ради Народних Комісарів УРСР від 10.03.1931  «Про відзначення 70-х роковин з дня смерті Т.Г.Шевченка», якою ухвалили перетворити територію Шевченкової могили біля Канева на культурно-освітній осередок. Для здійснення цього передбачалось побудувати новий пам’ятник і музей, відкрити бібліотеку і читальню, а також продовжити роботи по озелененню Тарасової гори.

Проектування музею Наркомпрос України замовив архітекторам В.Кричевському та П.Костирку.  Їх пропозиції полягали у тому,  що будівництво музею, реставрацію могили, спорудження пам’ятника, упорядкування сходів, зелені насадження потрібно вирішувати в комплексі єдиним архітектурним проектом, щоб зберегти історично-природний образ місцевості, характер гори та рослинність на ній, не змінюючи при тому домінуючої ролі могили Т.Шевченка.

 

В 1933 році проект було виконано і розпочато підготовчі роботи до будівництва: дослідження грунту, прокладання системи тимчасового водопостачання, електропостачання, спорудження підйомника матеріалів (фунікулера). 11 березня 1934 року відбулися урочисті закладини Національного музею-пам’ятника Т.Г.Шевченка (так у той час називалася майбутня споруда), а через три роки приміщення музею в цілому було закінчено. В.Кричевський та П.Костирко розробили проект зовнішнього та внутрішнього оформлення музею, в основу якого покладено мотиви народної творчості.   

Але через брак коштів та ідеологічні перешкоди авторам довелося суттєво змінити первісний  проект та відмовитись від художнього оздоблення будівлі, що призвело до її спрощення та незавершеності. 

Авторами пам’ятника на могилі Шевченка в результаті ряду конкурсів стали   ск. М.Манізер та арх. Є.Левінсон. Працюючи над проектом пам’ятника, вони виходили з художнього оформлення всієї Тарасової гори та необхідності  збереження традиційної з 1867 форми могильного  кургану.  Сучасний пам’ятник і літературно-меморіальний музей урочисто відкрили 18 червня 1939  з нагоди 125-річчя з дня народження Шевченка. 

Нагадаємо нещодавно ми писали про те, що сотні канівців та гостей міста долучилися до заходів із вшанування пам’яті Шевченка.

Liza

Recent Posts

Наприкінці липня депутатів Канівської міськради зберуть на чергове засідання

У четвер, 31 липня відбудеться чергове засідання сесії Канівської міської ради. Про це повідомляє Kanos із посиланням…

13 години ago

На автодорозі Канів-Черкаси сталася ДТП — пасажирку госпіталізували (фото)

Дорожньо-транспортна пригода сталася 17 липня близько 16.00 години у селі Мошни Черкаського району. Про це…

14 години ago

Спортивно-родинний захід «Активні парки з МХП відбудеться у Каневі

Канівців разом із рідними запрошують долучатися до забігу, а також взяти участь у ярмарці та…

16 години ago

Жителя Черкащини судитимуть за одержання неправомірної вигоди за отримання можливості проходити військову службу в тилу (фото)

Прокурори Черкаської окружної прокуратури скерували до суду обвинувальний акт відносно мешканця м. Черкаси за фактом одержання неправомірної вигоди…

18 години ago

Надзвичайники ліквідували пожежу на 130 кв.м., яка виникла у Каневі через ворожу атаку (фото)

Про одного постраждалого наразі відомо через російську атаку по Каневу. Про це повідомляє Kanos із посиланням на…

1 день ago

Одна людина отримала травми у Канівській громаді під час ворожої атаки

У Канівській громаді триває ліквідація наслідків ранкової атаки. Про це повідомляє Kanos із посиланням на інформацію очільника…

2 дні ago