У Черкасах учора нагородили та вручили подарункові сертифікати переможцям конкурсу для сільського населення «Село: Кроки до розвитку», який в області проводиться вже втретє. Відібрані найкращі проекти отримають  фінансування від агроіндустріального холдингу МХП у розмірі 50 тисяч гривень.

Партнерами МХП в цій ініціативі розвитку сільської місцевості стала громадська організація  ЧОГО "Ресурсний центр АНГО" в Черкаській області, яка взяла на себе організацію конкурсу та навчання грантерів.

Цьогоріч взяли участь у конкурсі понад півсотні учасників  із Черкаського, Чигиринського, Канівського, Катеринопільського, Городищенського, Корсунь-Шевченківського районів. Серед  переможців цього року – троє осіб з Канівського району,  зокрема Денис Моручок з Полствина, Анастасія Конюша та Максим Конюша з Бобриці. Тематика поданих проектів напрочуд  різноманітна: від звичних для сільської місцевості господарських кооперативів до равликових ферм, школи танців, кондитерської, виготовлення крему із меду, громадської пральні тощо.

Прикметно, що на конкурс "Село: Кроки до розвитку-2018” цього разу подали чимало проектів вимушено переміщені особи зі сходу країни. За словами організаторів, це чудова можливість почати нове життя за суттєвої фінансової підтримки.

Загалом обрали 28 переможців. Серед них - проект по розведенню племінних кіз, вирощування полуниці “фріго”, створення школи розвитку особистості “English Tune”, надання послуг вантажоперевезень, вирощування лохини, мобільний оздоровчий кабінет, школа народних ремесел та інші.

Кожний із проектів мав вміщувати соціальну складову, яка спрямовуватиметься на допомогу місцевому населенню. Частина ініціатив розрахована на створення додаткових робочих місць.

«Наш проект розрахований на підтримку підприємців-початківців сільської місцевості. Хтось мав лише ідею, інші вже заснували бізнес і потребував вдосконалення чи розширення своїх потужностей. Але всі вони спрямовані на розбудову села, тож будемо сподіватися, що спільними зусиллями досягнемо важливої для цілої громади мети. Для нас як соціально відповідальної компанії  важливі  успіхи активних та ініціативних людей у громадах», - говорить керівник напряму «Корпоративна соціальна відповідальність МХП» Вікторія Нагірняк.

Віра повинна бути підкріплена справами, - переконаний виконавчий директор ЧОГО «Ресурсний центр АНГО» Анатолій Рекун. Саме додатковий ресурс та механізм втілення ідеї і надає перемога у конкурсі.

«Часто хорошій бізнес-ідеї не вистачає елементарних знань та ресурсів для її втілення. Як партнери ми вчили учасників, авторів проектів складати раціональні бізнес-плани. Дехто вже не вперше бере участь у цьому конкурсі, тож спостерігаємо значний прогрес у якості самих проектів», - відзначає Рекун.

Багато проектів стосувалися розвитку бджільництва, один із них презентувала Анастасія Конюша із села Бобриця, що на Канівщині, яка виготовлятиме унікальний косметичний крем -мед. Зараз майстриня працює із маленькими партіями, однак для розширення виробництва дівчині необхідне  обладнання, яке допоможе автоматизувати процес та збільшити обсяги.

Особливо зацікавив журі проект Дениса Моручка, який вирощуватиме фундук і трюфель, а вони у свою чергу слугуватимуть підґрунтям для розведення равликів. Їх використовуватимуть і в медичних цілях, і в кулінарних. Денис після так званого референдуму переїхав разом з дружиною  із Криму. Обрав Канівщину за красу природи та родючі землі.

«Я експериментатор  за натурою. Тож люблю дізнаватися і створювати щось нове. Особисто мені равлики допомогли вилікувати хворобу, тому переконаний, що мій досвід буде корисним односельчанам, адже вивчав і займався цією справою 8 років. Прикро, що село занепадає, виходжу на вулицю - а там немає людей. У мене є велике бажання вчити молодь заробляти гроші на своїй багатій землі. Ви, - звертається до організаторів Денис, - як камінь перед лавиною змін на краще, хочеться ту лавину запустити по всій країні».

За словами радника голови правління МХП Дмитра Камбулова, ці кошти хоч і невеликі, але здатні дати поштовх  розвитку бізнесових ініціатив, що зробити у сільській місцевості набагато складніше. Тож організатори сподіваються, що результат не змусить на себе довго чекати. 

«Всіх та кожного з вас вітаю із перемогою, ваші проекти варті уваги, тому і здобули перемогу. Ми зацікавлені у розвитку сільських територій, тому вам, людям, які своєю працею розбудовують село, завжди раді допомагати і сприяти. У нас, членів журі, була нелегка задача. Ми мали обрати 25 грантів, але вирішили, що черкаська земля заслуговує на 28 переможних сертифікатів».

У свою чергу  привітав переможців і заступник директора із питань розвитку ТОВ «НВФ «Урожай» Юрій Романча:

«Велике починається з малого. Переконаний, що кожна ініціатива в селі трансформується у велике надбання для всієї держави».

 

За  матеріалами сайту «Інфоміст», фото Сергія Черкасова