В Україні набирає популярність новий вид рейдерства – екологічний. Інструмент використовується в корпоративних війнах, його часто беруть на озброєння політики. Спритно використовуючи прогалини у законодавстві, екологічні організації та активісти, що діють на замовлення політиків або ж конкретних комерційних компаній, успішно домагаються зупинки підприємств, блокують реалізацію нових проектів. Їхня робота з громадською думкою дуже часто безпрограшна: населення гостро реагує, бо питання екології в їх свідомості пов'язані з базовою потребою у безпеці.

На початку липня глави 16 профільних асоціацій України підписали Меморандум про забезпечення достовірної інформації у сфері екології. Серед підписантів: Professional Association of Ecologist of Ukraine; Асоціація підприємств у сфері поводження з небезпечними відходами; Біоенергетична асоціація України; Українська вітроенергетична асоціація; Асоціація сонячної енергетики України та інші. Представники асоціацій об'єдналися, щоб протидіяти новому виду рейдерства – маніпуляціям на темі екології, які останнім часом стали популярним інструментом шантажу, знищення бізнесу конкурентів, зупинки нових інвестиційних проектів. 

Екологічне "рейдерство"

Не секрет, що екологія часто використовується як інструмент впливу на бізнес або на політичного конкурента, сказав 112.ua голова "Асоціації підприємств у сфері поводження з небезпечними відходами" Кирило Косоуров. За його словами, відомі факти, коли тема екології використовувалася в конкурентній боротьбі: "Є екологічні організації, які ніби екологічні, але діють на замовлення і в інтересах певних бізнесових структур". Нещодавно на одне великих підприємств, яке реально займається екопрактичною діяльністю, в тому числі утилізацією небезпечних відходів, "екологічні активісти" нацькували перевірку. Підприємство було змушене припинити свою роботу, нести додаткові витрати.

"Випадки, коли компанія, отримавши всі необхідні експертні висновки, в тому числі екологічні, приступає до реалізації проекту, але тут виникали екологи та екологічні активісти, які їх оскаржували, нерідкісні. Часто це ставало причиною зупинки процесу реалізації нових проектів. При цьому результати наявних у інвесторів експертиз пізніше підтверджували такі авторитетні організації, як ЄБРР або IFC. При перевірці проектів вони часто не знаходили таких грубих порушень, на яких наполягали екологічні організації", - розповів 112.ua голова Правління Української вітроенергетичної асоціації Андрій Конеченков. За його словами, при детальному вивченні таких кейсів виявлялося, що нерідко опоненти - екологічні організації будували аргументацію на підставі інформації з інтернету, відверто використовували фейкову інформацію.

Часто організоване екологами та екологічними активістами блокування проектів збігається з небажанням конкретного місцевого бізнесу, щоб той чи інший проект розвивався, сказав голова Правління Української вітроенергетичної асоціації. Він навів приклад Боржави, де інвестор з Туреччини приступив до реалізації проекту з будівництва вітроенергетичної станції. Зараз проект тимчасово заблокований, проти нього ведеться кілька судових процесів. "Незважаючи на те, що в Мінекології підтвердили, що в цьому місці вітростанцію будувати можна, проект може дійсно зупинитися і вітростанція побудована не буде", - зазначив Конеченков. Дуже часто на місцях екологи залякують людей ще до початку реалізації проекту. Стверджують, що відновлювана енергетика завдає шкоди дикій природі і людині, хоча в усьому світі вона по праву вважається найчистішою, додав він. 

 Нерідко екологічний шантаж і рейдерство використовуються і політиками. "Досить багато партій, промоніторивши думки певних груп електорату, починають грати на темі екологічного контролю або затівають екологічні проекти. Робиться це лише для того, щоб отримати голоси виборців, стурбованих тією або іншою екологічною проблемою, зовсім не для того, щоб досягти реальних змін. Це популізм", - сказав Кирило Косоуров. 
"Аспекти впливу на екологію, екологічні питання нерідко служать інструментом в корпоративних війнах комерційних компаній. Фахівці, найняті однією стороною, обстоюють одну точку зору, протилежною – іншу. Це все робиться тонко, красиво. Як і в практиці адвокатів, які знаходять аргументи навіть для захисту людей, злочин яких тягне на довічне ув'язнення", - сказав співзасновник громадської організації "Інститут зеленої економіки" В'ячеслав Потапенко. Він додав, що часто бачення екологічних експертів ґрунтується не на реальних фактах, а на необхідності обґрунтувати позицію замовника.

У 2015 році уряд Арсенія Яценюка навіть скасував перевірки екологічної інспекції як фактор тиску на бізнес, говорить Потапенко. Варто відзначити, що, на думку експертів, таке рішення також досить спірне. До ситуації не можна підходити однобоко, підкреслив Косоуров: "Не слід забувати, що є безвідповідальні бізнеси. Зокрема, у сфері утилізації відходів нерідкі випадки, коли підприємство, отримавши кошти на утилізацію небезпечних відходів, може вивезти їх на полігон під виглядом звичайних або, що гірше, взагалі закопати їх десь у лісі. Бізнес також маніпулює екологічними питаннями в своїх інтересах".

Чому це можливо?

Явища екологічного рейдерства і шантажу мають місце у зв'язку з відсутністю методик, які повинні бути затверджені на рівні закону. Також у зв'язку з відсутністю активності Мінекології, яке не докладає зусиль, для того щоб підтримати інвестиційний клімат, зазначив Конеченков. "Причому для того, щоб затіяти війну на екологічному ґрунті, навіть не обов'язково об'єднувати групу людей - достатньо знайти фізособу, яка живе недалеко від об'єкта атаки. Людина починає писати звернення в Міністерство екології або ж очільнику екоінспекції, а найчастіше і на Кабмін, вказуючи, якої шкоди завдає їй підприємство. Це є підставою для обов'язкової, позапланової перевірки", - каже Косоуров. За його словами, ніхто навіть не стане перевіряти, чи є у прохача професійна екологічна освіта, на підставі якої він робив свої висновки. Під час атак на великі підприємства ведуться широкомасштабні компанії, підключаються ЗМІ і блогери, лідери думок.

 При правильному підході все це має серйозний ефект. "Люди в принципі піддаються маніпуляціям. Як правило, більшість людей читає тільки перший рядок, не дочитуючи інформацію до кінця. У них виникає певна емоція, і далі вони діють у відповідності з нею. Як правило, люди не відчувають відповідальності за себе або іншу особу, а перекладають її на когось. Переважно вибір людей слов'янського походження мотивований емоцією. Людина читає перший рядок і вже не замислюється. Але при цьому в своїх рішеннях  керується першою емоцією, яка виникла при прочитанні. Люди відстоюють точку зору, яка їм здається власною. Але насправді найчастіше це не їхня точка зору, а спритно насаджена професійними маніпуляторами", - сказала 112.ua психолог, член Європейської професійної психотерапевтичної ліги Наталія Кухтіна. Цією особливістю людської психіки нерідко користуються політики, екологи, фармацевтичні компанії для досягнення своїх цілей, додала вона. 

"Часто буває так, що в заголовку інформаційного повідомлення, опублікованого у ЗМІ, міститься інформація, яка при прочитанні всього тексту, виявляється, відображає дещо інший зміст", - погоджується голова асоціації сонячної енергетики України Юрій Фаворський, який раніше в коментарі агентству "Уніан" говорив про серйозну стурбованість тим, що маніпуляції на екологічній темі можуть продовжитися і після виборів. "Тема гречки була не тільки до виборів, вона залишається і після, але, може, буде у вигляді манки. Під надуманими екологічними питаннями можна і після виборів робити визначені дії, що призводять до лобіювання якихось бізнес-інтересів у політичних колах. Тому я думаю, що і до виборів, і під час виборів, і після цього може використовуватися", – сказав Фаворський.

Як з цим боротися?

Об'єднавшись, професійні асоціації сподіваються протистояти екологічним маніпуляціям і давати об'єктивні оцінки з кожного кейсу. "Наша мета – створити майданчик не лише для представників доброчесного бізнесу, але і для професійних екологів. Ми збираємо якомога більше експертів з різних галузей для того, щоб детально розібрати кожен кейс, кожен конкретний випадок. Екологія – така ж точна наука, як математика. Тому чим більше експертів буде залучено до обговорення конкретного питання, тим більше шансів, що вони можуть дати об'єктивний висновок", - сказав 112.ua Косоуров. 

Необхідність залучити до оцінки професіоналів підкреслив і Фаворський: "Якщо людина має екологічну освіту, що підтверджує її право робити експертні висновки, проводити сертифікацію, то тоді ця людина має право робити твердження. Бажано, щоб висновки експертів базувалися на освіті й досвіді, а не на бажанні виконати політичне замовлення, тим більше підкріплене фінансовою винагородою. Ми приєдналися до меморандуму, так як підтримуємо ідею про те, що висновки експертів, в тому числі в сфері екології, повинні бути професійними, публічними і об'єктивними".

 Маніпуляції на темі екології добре працюють і знаходять відгук у людей, так як більшість українців відчувають серйозну заклопотаність цією темою, кажуть експерти. "У побутовому повсякденному житті українці відводять питанням екології досить значиму роль. Людям дуже важливо, щоб з території їх проживання вивозилося сміття, була водойма, зелена зона, чисте повітря для їхніх дітей. Більшості важливо, якої якості воду вони п'ють, який вид з вікна оселі", - сказав співзасновник громадської організації "Інститут зеленої економіки" В'ячеслав Потапенко.

Всі екологічні теми – це контур нашої безпеки, підкреслила Наталія Кухтіна. "Наша безпека – потреба в безпеці – це базова потреба людини. Ми народжуємося з потребою в безпеці і ми живемо з цим. Ця потреба записана в людину на генному рівні. Все, що зачіпає нашу безпеку, викликає у людей дуже сильні емоції, почуття страху. А далі все відбувається під прапором – йти, боротися, протидіяти. Якщо ж за це ще й дають 100-200 грн, це зміцнює відчуття безпеки щодо тієї парадигми, на боці якої людина перебуває".

Олена Голубєва, опубліковано на сайті 112.ua