Жива історія: або як людям з Канівщини вдалося здивувати Лондон

На Канівщині свого часу існувала суконна фабрика, тканинами з якої захоплювались навіть у Лондоні.

Про це йдеться у матеріалах книги «Таганчанський лексикон-2», інформує «Kanos».

Зокрема, мова йде про Таганчанську суконну фабрику, збудовану у 1806-му році. Спочатку вона була невеличкою майстернею (мануфактурою), де на десяти верстатах, які приводилися в дію за допомогою води і коней, виробляли грубошерсте сукно. Капітал фабрики був незначним.

Однак, з поступовим удосконаленням машин і збільшенням їх кількості, зріс і капітал фабрики. Крім того, ріст попиту на сукно, якого передусім потребувало військове інтендантство – для потреб солдатських та офіцерських мундирів, тільки прискорили розвиток Таганчанської мануфактури.

Тодішній власник фабрики, Йосип Понятовский вирішив не зупинятись на досягнутому, а тому активно взявся вивчати досвід машинних способів ведення суконного виробництва, які на той час діяли у Європі. Як результат довгого знайомства із кращими практиками виробництвом в Англії, Понятовський запросив до Таганчі відомого в ті роки механіка – бельгійця Янса.

З допомогою останнього на мануфактурі якраз і була проведена реконструкція, що дозволила уже в 1839-му році мати в числі її потужностей 120 верстатів з відповідним числом машин, які разом становили 12 асортиментів виробництва сукна.

А уже за рік, 1840-го року, на фабриці було встановлено парову машину в 45 кінських сил, що також привезли з Англії.

Фабрика Понятовських складалась з 4 відділень. Зокрема, у Таганчі всі механізми і верстати приводились в дію паровою машиною, в селі Шендерівці і Бучаці – безпосередньо кінним приводом, а от у Полствині всі механізми діяли за допомогою води.

Варто зауважити, що окрім військових потреб, сукно із фабрики продавалось приїжджим купцям із Харкова, Ромен, Курська, Петербурга та Москви. Продукція фабрики була відома в багатьох країнах Західної Європи, а за високу якість тканини Таганчанської фабрики на міжнародній виставці в Лондоні, що проходила в другій половині XIX століття, дітищу Понятовського була присуджена золота медаль.

На початку XIX століття на фабриці працював 751 місцевий робітник, а на виробництві сукна активно використовувалась жіноча та дитяча праця.

І все ж, попри такі захоплюючі на той час успіхи у виробництві, у вісімдесятих роках XIX століття фабрика припинила своє існування через брак сировини, а на початку XX століття не лише обладнання, але й секрет виробництва сукна був проданий власниками фабрики у м. Лодзь (Польща).

admin

Recent Posts

Наприкінці липня депутатів Канівської міськради зберуть на чергове засідання

У четвер, 31 липня відбудеться чергове засідання сесії Канівської міської ради. Про це повідомляє Kanos із посиланням…

11 години ago

На автодорозі Канів-Черкаси сталася ДТП — пасажирку госпіталізували (фото)

Дорожньо-транспортна пригода сталася 17 липня близько 16.00 години у селі Мошни Черкаського району. Про це…

11 години ago

Спортивно-родинний захід «Активні парки з МХП відбудеться у Каневі

Канівців разом із рідними запрошують долучатися до забігу, а також взяти участь у ярмарці та…

14 години ago

Жителя Черкащини судитимуть за одержання неправомірної вигоди за отримання можливості проходити військову службу в тилу (фото)

Прокурори Черкаської окружної прокуратури скерували до суду обвинувальний акт відносно мешканця м. Черкаси за фактом одержання неправомірної вигоди…

16 години ago

Надзвичайники ліквідували пожежу на 130 кв.м., яка виникла у Каневі через ворожу атаку (фото)

Про одного постраждалого наразі відомо через російську атаку по Каневу. Про це повідомляє Kanos із посиланням на…

1 день ago

Одна людина отримала травми у Канівській громаді під час ворожої атаки

У Канівській громаді триває ліквідація наслідків ранкової атаки. Про це повідомляє Kanos із посиланням на інформацію очільника…

1 день ago