Сьогодні у Каневі відзначають 100-річчя від дня народження відомого місцевого краєзнавця Івана Сорокопуда. З цієї нагоди журналісти «Kanos» вирішили згадати основні віхи біографії відомого краєзнавця та вчергове висловити слово вдячності за вивчення історії Канева.
Саме у цей день, 19 вересня 1917-го року у Каневі народився Іван Іванович Сорокопуд. Дитинство його проходило в живописному куточку міста, оточеного з трьох боків горами і потоком, що утворював велику чашу.
Хлопчина рано навчився читати, з дитинства був знайомий з письменником Олексієм Вараввою, який жив по сусідству. Книжки, які Олексій Варавва отримував від товаришів по перу, поповнювали книжкову поличку Івана Сорокопуда.
У школі навчався добре, успіхами радував батьків і вчителів.
Писав нариси про шкільне життя до дитячої республіканської газети «На зміну». Пробував свої сили в поезії. Перший вірш «17 рік» надрукований у 1932 році в місцевій районній газеті» Соціалістична перемога».
З 1933 по 1936 роки навчався у Канівському педагогічному технікумі. Під час березневих канікул студенти вирішили пройти Тарасовими стежками по Канівщині. Тоді, в експедиції, започаткувався краєзнавчий шлях Івана Сорокопуда. Він відкрив ще одну сторінку Шевченкіани – відвідини Т.Г. Шевченком села Луки на Канівщині та його дружні зв’язки з І.П. Дзензеловським. З того часу Іван Сорокопуд займається краєзнавчою діяльністю.
По закінченню технікуму Іван Іванович працював учителем у Пшеничниках, Чернишах. Під час війни був командиром мінометного взводу, обороняв Київ, Кавказ, Сталінград, визволяв від фашистів землі Росії. Після кількох поранень повернувся до праці.
Саме Івану Сорокопуду довелося відновлювати роботу заповідника «Могила-музей Т. Шевченка» в післявоєнний час. У червні 1946-го року музей було відкрито для відвідувачів.
На Тарасовій горі Іван Сорокопуд працював до жовтня 1948 року, згодом працював у декількох школах. Завершив трудову діяльність провідним екскурсоводом і головою методичної ради Канівського екскурсійного бюро.
Досліднику і педагогу належить величезний доробок у царині краєзнавства, зібрано багатющий краєзнавчий матеріал про історію, літературу, мистецтво Канівщини і видатних особистостей Черкащини. Автор написав близько восьмисот нарисів, статей, рецензій, інформацій, які розміщувались на сторінках різних періодичних видань.
За останнє десятиріччя Іван Сорокопуд написав шість книжок. За педагогічну й краєзнавчу діяльність йому присвоєно звання «Почесний член Всеукраїнської спілки краєзнавців», а також звання «Почесний громадянин міста Канева».
Відійшов у Вічність Почесний громадянин Канева, Почесний член Всеукраїнської спілки краєзнавців та лауреат краєзнавчої премії ім.М.О.Максимовича Іван Сорокопуд 12 жовтня 2015 року.
У четвер, 31 липня відбудеться чергове засідання сесії Канівської міської ради. Про це повідомляє Kanos із посиланням…
Дорожньо-транспортна пригода сталася 17 липня близько 16.00 години у селі Мошни Черкаського району. Про це…
Канівців разом із рідними запрошують долучатися до забігу, а також взяти участь у ярмарці та…
Прокурори Черкаської окружної прокуратури скерували до суду обвинувальний акт відносно мешканця м. Черкаси за фактом одержання неправомірної вигоди…
Про одного постраждалого наразі відомо через російську атаку по Каневу. Про це повідомляє Kanos із посиланням на…
У Канівській громаді триває ліквідація наслідків ранкової атаки. Про це повідомляє Kanos із посиланням на інформацію очільника…