Сьогодні у Каневі відзначають 100-річчя від дня народження відомого місцевого краєзнавця Івана Сорокопуда. З цієї нагоди журналісти «Kanos» вирішили згадати основні віхи біографії відомого краєзнавця та вчергове висловити слово вдячності за вивчення історії Канева.

Саме у цей день, 19 вересня 1917-го року у Каневі народився Іван Іванович Сорокопуд. Дитинство його проходило в живописному куточку міста, оточеного з трьох боків горами і потоком, що утворював велику чашу.

Хлопчина рано навчився читати, з дитинства був знайомий з письменником Олексієм Вараввою, який жив по сусідству. Книжки, які Олексій Варавва отримував від товаришів по перу, поповнювали книжкову поличку Івана Сорокопуда.

У школі навчався добре, успіхами радував батьків і вчителів.

Писав нариси про шкільне життя до дитячої республіканської газети «На зміну». Пробував свої сили в поезії. Перший вірш «17 рік» надрукований у 1932 році в місцевій районній газеті» Соціалістична перемога».

З 1933 по 1936 роки навчався у Канівському педагогічному технікумі. Під час березневих канікул студенти вирішили пройти Тарасовими стежками по Канівщині. Тоді, в експедиції, започаткувався краєзнавчий шлях Івана Сорокопуда. Він відкрив ще одну сторінку Шевченкіани – відвідини Т.Г. Шевченком села Луки на Канівщині та його дружні зв’язки з І.П. Дзензеловським. З того часу Іван Сорокопуд займається краєзнавчою діяльністю.

По закінченню технікуму Іван Іванович працював учителем у Пшеничниках, Чернишах. Під час війни був командиром мінометного взводу, обороняв Київ, Кавказ, Сталінград, визволяв від фашистів землі Росії. Після кількох поранень повернувся до праці.

Саме Івану Сорокопуду довелося відновлювати роботу заповідника «Могила-музей Т. Шевченка» в післявоєнний час. У червні 1946-го року музей було відкрито для відвідувачів.

На Тарасовій горі Іван Сорокопуд працював до жовтня 1948 року, згодом працював у декількох школах. Завершив трудову діяльність провідним екскурсоводом і головою методичної ради Канівського екскурсійного бюро.

Досліднику і педагогу належить величезний доробок у царині краєзнавства, зібрано багатющий краєзнавчий матеріал про історію, літературу, мистецтво Канівщини і видатних особистостей Черкащини. Автор написав близько восьмисот нарисів, статей, рецензій, інформацій, які розміщувались на сторінках різних періодичних видань.

За останнє десятиріччя Іван Сорокопуд написав шість книжок. За педагогічну й краєзнавчу діяльність йому присвоєно звання «Почесний член Всеукраїнської спілки краєзнавців», а також звання «Почесний громадянин міста Канева».

Відійшов у Вічність Почесний громадянин Канева, Почесний член Всеукраїнської спілки краєзнавців та лауреат краєзнавчої премії ім.М.О.Максимовича Іван Сорокопуд 12 жовтня 2015 року.