На Канівщині планують створити музей історії Трахтемирівського півострова

У подарунок від киянина Сергія Загороднього Державний історико-культурний заповідник «Трахтемирів» отримав старовинний малюнок млина у Григорівці на Канівщині.

Про це повідомляє Kanos із посиланням на інформацію Державного історико-культурного заповідника «Трахтемирів».

 «Судячи з усього, малюнок був колись частиною альбома мандруючого художника. Збереглася навіть номерація сторінки з цього альбома… Добре, що маємо ім’я художника, який виконав малюнок і його власноручний підпис, який свідчить, що цей вітряк був саме у Григорівці.

Заповідник щиро вдячний за такий подарунок, адже в наших планах – у найближчій перспективі створити музей історії Трахтемирівського півострова. Багато людей цікавляться цим питанням і готові нам допомогти у створенні експозиції. Закликаємо й інших людей, небайдужих до питання збереження спадщини – долучайтеся до створення музею цих унікальних місць!», – зауважив директор заповідника Тарас Теліженко.

Сергій Загородній, який передав малюнок роботи художника Андрія Корицького заповіднику, зазначає, що бачив ще декілька сторінок з того ж альбому – інші малюнки не мали явної «прив’язки» до Трахтемирівського півострова, бо на них були якісь орнаменти і пейзажі природи, але один з малюнків містив дату в підписі – “1920 рік”. Тобто, замальовки робилися сотню років тому – на початку ХХ століття.

У свою чергу, керівник Української млинологічної асоціації Назар Лавріненко, якому показали малюнок млина, зміг досить багато розповісти: «Це – вітряк так званого «німецького типу». Він був малопотужним, мав один комплект жорен. Був дешевшим у будівництві за млини «голландського типу» – відповідно, «німці» були найпопулярнішим типом вітряків. Такі у наших краях будували, починаючи ще з XVI-XVII століть. Важко сказати з малюнка, яких часів побудови саме цей вітряк (точно тільки те, що збудований ще за царату), так само важко сказати, де саме в Григорівці стояв цей млин. Фон на малюнку, за яким можна було б визначити місце розташування, відсутній, а сама будова не була для тогочасних сіл «ексклюзивом». Насправді, колись вітряків було дуже багато практично біля кожного села – скажімо, навколо Івківців на Чигиринщині їх було 26, а навколо Вереміївки Золотоніського повіту – 56…

Малюнок є цінним вже тому, що є свідченням епохи, коли млин був фактично «вершиною інженерної думки» – мабуть, з-за того селяни створювали так багато легенд навколо будівель, які «дивним чином» перемелювали таку кількість зерна за раз, яка й не снилася, поки жорна були ручними. До речі, цього ж, німецького типу – і єдиний «дожовтневий» вітряк Канівщини, який зберігся до наших днів – він теж на Трахтемирівському півострові, у Бучаку.

«Цікаво, що окремим персонажем старовинного малюнку є… вітер. Хоча ми й не бачимо «в кадрі» ні дерев, які гнулися б, ні води, які мала б хвилі на поверхні – але на наявність вітру в день, коли малював художник, вказує сам вітряк. Лопасті його «крил» закриті ближче до центру, але з отворами по краях – так крила використовувалися, коли був достатньо сильний вітер. Якби він був слабким – ці отвори були б закриті парусиною або берестою – корою з берези, берести чи липи…

На передньому плані бачимо дерев’яний стовпчик – він теж не випадковий елемент, а частина інженерної споруди – коли змінювався напрямок вітру, мірошник міг накинути на цей стовпчик мотуз лебідки (у ті часи лебідку називали «катеринкою») і повернути масивну споруду млина навколо своєї осі – дубового стовпа всередині млину. який називався «дід»…

Нагадаємо нещодавно ми писали про те, що канівська школа увійшла у п’ятірку найкращих навчальних закладів Черкащини за результатами ЗНО.

Liza

View Comments

Recent Posts

Наприкінці липня депутатів Канівської міськради зберуть на чергове засідання

У четвер, 31 липня відбудеться чергове засідання сесії Канівської міської ради. Про це повідомляє Kanos із посиланням…

6 години ago

На автодорозі Канів-Черкаси сталася ДТП — пасажирку госпіталізували (фото)

Дорожньо-транспортна пригода сталася 17 липня близько 16.00 години у селі Мошни Черкаського району. Про це…

7 години ago

Спортивно-родинний захід «Активні парки з МХП відбудеться у Каневі

Канівців разом із рідними запрошують долучатися до забігу, а також взяти участь у ярмарці та…

10 години ago

Жителя Черкащини судитимуть за одержання неправомірної вигоди за отримання можливості проходити військову службу в тилу (фото)

Прокурори Черкаської окружної прокуратури скерували до суду обвинувальний акт відносно мешканця м. Черкаси за фактом одержання неправомірної вигоди…

11 години ago

Надзвичайники ліквідували пожежу на 130 кв.м., яка виникла у Каневі через ворожу атаку (фото)

Про одного постраждалого наразі відомо через російську атаку по Каневу. Про це повідомляє Kanos із посиланням на…

1 день ago

Одна людина отримала травми у Канівській громаді під час ворожої атаки

У Канівській громаді триває ліквідація наслідків ранкової атаки. Про це повідомляє Kanos із посиланням на інформацію очільника…

1 день ago