Резервуаром і переносником вірусу є дикі тварини, для нашого регіону – це в основному лисиці, однак загрозу для людей становлять також домашні та безпритульні тварини, зокрема собаки та коти, які заражаються сказом через укуси диких тварин.
Про це повідомляє Kanos із посиланням на інформацію Черкаського обласного центру контролю та профілактики хвороб.
Сказ – це гостре особливо небезпечне вірусне захворювання усіх теплокровних тварин і людини, яке характеризується стрімким пошкодженням центральної нервової системи та завжди закінчується смертю у разі настання симптомів захворювання. На сьогодні специфічне лікування проти сказу відсутнє.
Основний шлях проникнення вірусу сказу в організм – це пошкодження шкіри внаслідок укусів та подряпин. У людини інкубаційний період сказу, як правило, триває від 7 днів до 3 місяців, але може збільшуватися до 1-го чи 3-х років.
«Початкові симптоми сказу – підвищення температури та біль, а також незвичні або незрозумілі відчуття поколювання, пощипування чи печіння у місці пошкодження. Після появи симптомів, захворювання практично завжди закінчується летально. У процесі поширення вірусу центральною нервовою системою розвивається прогресивне смертельне запалення головного і спинного мозку», – зазначила заступниця директора Черкаського обласного центру контролю та профілактики хвороб Наталія Видра.
У 2023 році, за даними регіональної лабораторії ветеринарної медицини Головного управління Держпродспоживслужби, в Черкаській області на території 9-ти територіальних громад зареєстровано 29 випадків сказу серед тварин (проти 24 випадків у 2022 році).
У цьому році епізоотична ситуація значно погіршилась. Станом на сьогодні зареєстровано 35 випадків сказу серед тварин. Зокрема, у собак – 17 випадків, у котів – 14, у лисиць – 3 та 1 випадок у кози.
Сказ зареєстрований вже у 10-ти громадах Черкаського району (Леськівська, Балаклеївська, Тернівська, Вільшанська, Чигиринська, Смілянська, Кам’янська, Канівська, Михайлівська, Степанківська ТГ), 7-ми громадах Звенигородського району (Лип’янська, Тальнівська, Водяницька, Стеблівська, Шполянська, Селищенська, Катеринопільська), 3-х громадах Уманського району (Христинівська, Маньківська, Монастирищенська).
«В умовах неблагополучної епізоотичної ситуації зі сказом серед тварин, незадовільної організації регулювання чисельності диких м’ясоїдних тварин, не вирішених проблем щодо охоплення щепленням тварин від сказу, щодо поводження з безпритульними собаками та котами в населених пунктах, – кваліфікована та своєчасна антирабічна допомога залишається однією з найбільш важливих ланок у комплексі заходів захисту від захворювання людей на сказ», – наголосила заступниця директора Черкаського обласного ЦКПХ.
У цьому році до медичних закладів за антирабічною допомогою звернулося 434 особи внаслідок нападу тварин або їх неадекватного поводження, що на 12,4 % більше, ніж за І квартал минулого року.
Антирабічні щеплення були призначені 168-ми особам, що становить майже 40% від звернень за такою допомогою. На сьогодні 49-ть осіб, які постраждали від нападу хворих на сказ тварин, отримують антирабічне лікування.
«Станом на 1 травня 2024 року заклади охорони здоров’я області забезпечені антирабічною вакциною ІНДІРАБ та антирабічним імуноглобуліном ВІНРАБ і ПРЕМІ-РАБ. Відповідний запас цих препаратів зберігається і на складі імунобіологічних препаратів нашого Центру. Влітку ми очікуємо поповнення зазначених препаратів від МОЗ України», – повідомила Наталія Видра.
Нагадаємо нещодавно ми писали про те, що правоохоронці попереджають про шахрайську схему – «Вам прийшла посилка».