Співробітники Шевченківського національного заповідника організували презентацію виставки книг, прикрашених унікальною технікою художньої емалі та фініфті.
Про це повідомляє «Kanos» із посиланням на пост місцевого фотографа Олександра Мальона у Facebook.
Історія розвитку цієї незвичної техніки на території нинішньої України тісно пов’язана з розвитком цього виду мистецтва у світі. Вперше емаль почали використовувати, як імітацію дорогоцінного каміння, у Давньому Єгипті, пізніше цим мистецтвом зайнялися і у Греції. Спочатку емальєрне мистецтво розвивалося здебільшого у ювелірній справі (ним прикрашали церковні атрибути, жіночі прикраси, головні убори, зброю і т.д.), пізніше, у ХХ столітті, удосконалюючи власну техніку, майстри розробили новий вид емалі – живописну емаль, яка значно розширила технологічні можливості художника у роботі над картиною.
Нині технікою художньої емалі займаються не так і багато художників. Одним із найвідоміших представників мистецької когорти художників-емальєрів Подільського краю є Іван Юрков, художник-ювелір з міста Хмельницький, член Національної спілки художників України, лауреат хмельницької міської премії імені Богдана Хмельницького в галузі образотворчого та декоративно-прикладного мистецтва, переможець Подільського регіонального рейтингу «Людина року-2013» у номінації «За духовне відродження краю». Він присвятив своє творче життя унікальному виду мистецтва – гарячій емалі на металі. Впродовж багатьох років він творить картини, які зачаровують своєю індивідуальністю, декоративністю, яскравістю кольорової гами та змістовним наповненням. Техніка перегородчастої емалі вимагає ювелірної точності, прискіпливості та неабиякого вміння. Створюючи нову роботу, митець на підготовлену основу напаює тоненькі металеві смужки (вони є контурами малюнку), а між ними вплавляє кольорове скло. Закінчена робота нагадує мініатюрні вітражі або мозаїку.
Оформленням книг у цій техніці художник займається недавно. Його захоплення почалося з подарованої друзями маленької книжечки поезій Тараса Шевченка, яку митець вирішив прикрасити. Читаючи слово Шевченка, народжуються нові творчі ідеї, які майстер втілює за допомогою обраної техніки. Хмельницький художник уже кілька років працює над оформленням видань «Кобзаря» Тараса Шевченка емальєрними композиціями, перетворюючи книжки на коштовні шедеври. У його майстерні – вже ціла колекція оздоблених «Кобзарів», портрети Тараса, ілюстрації до його творів. Юрков вважає «Кобзар» духовним путівником українців: «Тільки в Шевченка можна знайти слова, як нам бути далі. Для мене він — велика людина і великий художник…». Твори майстра зберігаються у Національному музеї українського народного декоративного мистецтва, Музеї історичних коштовностей України, музеях міста Хмельницького та у приватних колекціях Британії, Франції, Португалії, Німеччині, Чехії, США тощо.
Оглянути видання, познайомитися з творчим доробком знаменитого майстра, дізнатися секрети створення картини з емалі можна у канівському музеї Тараса Шевченка з 7 по 22 квітня 2018 року. Глядач відкриє для себе нову сторінку у образотворчій шевченкіані та один із древніх і таємничих видів творчості — художню емаль.
Нагадаємо нещодавно ми писали про те, що виставка художників-ілюстраторів української книги презентована у Каневі.