На місці, де збираються будувати Канівську ГАЕС, можуть бути останки значної кількості радянських воїнів, що загинули тут під час Другої світової війни.
Про це в коментарі журналістів сайту Дзвін повідомив голова правління черкаського обласного осередку ВГО «Закінчимо війну» Олександр Назаров, пише «Kanos».
«Перші сутички з нацистськими військами відбулись під Бучаком ще у серпні-вересні 1941 року. На жаль, відомостей про ці події мало, тому вони потребують додаткового вивчення. Найбільш інтенсивні бої проходили тут при форсуванні Дніпра підрозділами РСЧА восени 1943 року. Ще 27 вересня у лісі, на південній околиці села Бучак нацистськими військами було оточено та знищено загін десантників 5-ї повітряно-десантної бригади. Точні місця бою та поховання героїв невідомі й досі. Офіційною датою визволення села від загарбників є 15 жовтня 1943 року. Проте, сучасні дані дозволяють впевнено стверджувати, що визволено було лише незначну частину південної околиці села. Можливо, саме через зосередження тут ворожих військ для ліквідації десантників, усі спроби радянських військ визволити село протягом наступних місяців закінчувались поразкою. Бучак став міцним вузлом оборони вермахту, продовжуючи розділяти Букринський та Студенецький плацдарми. Позиції 206 стрілецької дивізії знаходились якраз у зоні будівництва ГАЕС», – говорить він.
За словами активіста, за кілька місяців інтенсивних боїв радянські війська зазнали тут численних втрати, кінцева кількість яких, невідома й досі. «Встановлено особи лише 494-х загиблих. Інформації про решту за дивним збігом обставин не немає у загальному доступі й досі», - констатує Назаров.
Підтвердження цьому, на його думку, є і розповіді місцевих жителів, які говорять, що свого часу, при будівництві ГАЕС в районі гори Лисуха було знищено і вивезено у невідомому напрямку кілька таких масових поховань, а ще одне поховання, в районі гори Віха було сплюндровано мародерами у 2009 році. Розкидані останки загиблих бійців були зібрані пошуковцями ВГО «Закінчимо війну» та урочисто поховано у Каневі 2010 року.
Саме тому, задля того, щоб вчергове не вдаватись до радянського підходу і не реалізовувати масштабні проекти на «кістках людей», активіст наголошує на важливості проведення перед початком будівництва по усій його території повномасштабних пошукових робіт.
«У їх ході потрібно виявити й перепоховати належним чином останки загиблих, а по можливості й відібрати зразки для аналізу ДНК, щоб їх ідентифікувати. З метою ж збільшення туристичної привабливості регіону добре збережені тут у лісах залишки німецької та радянської ліній оборони можна частково музеєфікувати, а частково відновити для театралізованих дійств (військово-історичних реконструкцій форсування Дніпра, тощо)», – резюмував голова правління ЧОО ВГО «Закінчимо війну».