Країна, у якій триває війна, потребує електроенергії для відновлення сільського господарства після російського нападу.
Російське вторгнення в Україну завдало нищівного удару по аграрному сектору країни. За даними NASA Harvest, понад 4 мільйони курей було знищено, а найбільше в Європі виробництво яєць у південній Україні — зруйноване. Війна також позбавила Україну до 6,9 мільйона акрів сільськогосподарських угідь. У відповідь на ці виклики компанія з округу Парк у Вайомінгу, заснована підприємцем із Коді, за підтримки впливових американських і українських партнерів, прагне допомогти Україні відновити агросектор через створення стабільної енергетичної інфраструктури.
До вторгнення Україна мала приблизно 55 гігават потужностей генерації електроенергії, однак зараз понад половина з них зруйнована або перебуває під окупацією. Це створило величезний дефіцит електроенергії, який критично позначився на багатьох галузях, включно з сільським господарством.
У відповідь на цю проблему компанія Bighorn Basin Energy Development Company, заснована підприємцем Ніком Піаццею з американського міста Коді (штат Вайоминг), оголосила про плани створення до 1 гігавата нових потужностей генерації електроенергії в Україні. Для цього використовуватимуться мобільні генератори, сонячні електростанції та когенераційні установки.
Попри те, що бойові дії тривають, рада директорів компанії вважає, що війна може завершитися швидше, ніж очікується. Колишній Держсекретар США Майкл Помпео, який також входить до складу ради директорів, переконаний, що перемога Дональда Трампа на виборах у 2024 році може змінити хід подій.
«Я впевнений, що на початку січня наступного року, коли президент Трамп знову стане президентом Сполучених Штатів, президент рф зрозуміє ризики нападу на друга й союзника Америки, і ми матимемо можливість відновити програму стримування, що провалилася в лютому 2022 року», — сказав Помпео.
Проєкт передбачає встановлення понад 100 когенераційних установок та сонячних електростанцій у різних регіонах України. За попередніми оцінками, загальний обсяг інвестицій уже сягає $50 мільйонів, а нові потужності допоможуть стабілізувати постачання електроенергії навіть у найвіддаленіших регіонах.
«Це не просто бізнес, це стратегічна підтримка для країни, яка бореться за своє майбутнє», — наголосив Нік Піацца.
Зруйноване війною
Без електроенергії неможливо вирощувати їжу та займатися промисловим тваринництвом, — зазначив Піацца. Сільське господарство було й залишається рушійною силою української економіки. У 2021 році аграрний сектор забезпечив 41% від загального експорту країни, що становило $27,8 мільярда. Відновлення енергопостачання є ключовим кроком для повернення до довоєнних обсягів виробництва та експорту.
Після втрати десятків тисяч гектарів сільськогосподарських угідь і найбільшої в Європі птахофабрики в Чорнобаївці, український бізнесмен та член правління новоствореного американського проекту Олег Бахматюк також втратив титул найбільшого власника сільськогосподарських земель в Україні. Але він не збирається здаватися.
Відкинувши почуття, які він пережив через війну, Бахматюк з ентузіазмом приєднався до проекту з відновлення енергетики, щоб допомогти зруйнованій країні стати на ноги.
«Війна — це першочергова проблема, але друга за важливістю проблема — це енергетична безпека. Тож ми маємо вирішувати обидві одночасно», — сказав Бахматюк. «Коли війна закінчиться, завдяки цим зусиллям наші перемовини з потенційними партнерами стануть легшими».
Ініціатива компанії спрямована на залучення інвестицій, зокрема підтримки американських урядових фінансових установ, із метою значного розширення виробничих потужностей у найближчі три роки. Розподіл енерговиробничих установок у кількох регіонах України допоможе знизити ризик локальних перебоїв і покращить логістику розподілу енергії в мережі. Згенерована електроенергія продаватиметься за ринковими цінами через Українську енергетичну біржу.
Проєкт офіційно розпочав свою діяльність у серпні, але Піацца працював над удосконаленням ідеї близько 18 місяці. На сьогодні встановлено 3,5 мегавата сонячних панелей і 4 мегавати когенераційних потужностей. До кінця 2024 року планується додати ще 67 мегават, а до середини 2025-го — 49 мегават.
Зосереджуючи увагу на економічній політиці, торгівлі та розвитку бізнесу, колишній міністр розвитку, торгівлі та сільського господарства України Ігор Петрашко зазначив, що команда в Україні вже на шляху до реалізації проєкту. Він підкреслив, що Нік Піацца та Майкл Помпео є не лише сильними фінансовими, але й політичними фігурами, здатними сприяти швидкому просуванню ініціативи.
«У нас є команда, яка здатна втілити цей проєкт у життя», — сказав він. «Ми маємо все необхідне: знаємо, де будувати, маємо досвід, а також інтегровані в економіку України як великі виробники. Це наша сила. А Нік та секретар Помпео — це ті, хто додає додаткової ваги та зміцнює команду».
Серце - в Україні
Нік Піацца заробив більшу частину свого статку в Україні і, окрім бізнесу, має емоційний зв’язок зі своєю другою домівкою. Він познайомився зі своєю дружиною Юлією, працюючи в Україні. Зараз у них двоє дітей — Міша, 10 років, і Мія, 5 років.
«Я прожив у Києві довше, ніж у будь-якому іншому місті в своєму житті. Перебуваючи там майже [20 років у період незалежності України], я завжди відчував, що ми росли разом», — написав він нещодавно в емоційному пості в соціальних мережах. «Від місця, де важко знайти бургер або скористатися кредитною карткою, до найкращих ресторанів і нічного життя у світі — вона [Україна] так сильно змінилася. Мій вимушений від'їзд через COVID у 2020 році лише підкреслив, наскільки важливі для мене ці стосунки».
Піацца фінансував американців, готових приєднатися до боротьби проти Росії. В нього й досі багато родичів, друзів та співробітників у зруйнованому війною регіоні, яким він активно допомагає. Можливість стати мішенню через свою активну позицію його не лякає. «Сидіти мовчки через страх — це боягузтво. Я так не роблю», — каже Нік.
Зараз Піацца прагне допомогти іншими способами, зокрема інвестуючи в новий бізнес.
«Україна завжди була близька моєму серцю», — сказав він. «Я заробив усі свої гроші там, і ми з Юлією вважаємо, що повинні допомогти. Цей проєкт виглядає чудово, бо ми зібрали сильну команду, і можемо дуже швидко розпочати роботу».
Те, що справді захоплює Ніка в новому напрямку бізнесу, — це досвід команди у реалізації великих промислових проєктів, а також його мета об’єднати Україну та США в спільній справі. Він вже веде переговори з компаніями з Вайомінгу, які можуть допомогти реалізувати ціль про 1 гігават енергії.
«Ми дуже схвильовані тим, як це все розвивається, і я радий допомогти об'єднати Америку та Україну. Це те, над чим ми працювали певний час, і я впевнений, що цей бізнес-проєкт стане мостом між двома країнами», — сказав він. «Усе це відбувається у Коді штату Вайомінг, і я вірю, що це буде шалено цікаво».