Збирали на швидкість сміття, змагалися у ековікторині та майстрували вироби з пластикових пляшок: чим запам’ятався наймасштабніший екологічний фестиваль Черкащини.
Про це повідомляє «Kanos» із посиланням на інформацію із «Інфомосту».
Проект «Екофестиваль у Ліплявській ОТГ» став цього року одним із переможців обласного конкурсу з відбору соціальних проектів неурядових організацій у напряму популяризації екологічного способу життя. На його реалізацію область спрямувала 52 тисячі гривень, ще 50 проект отримав від ТОВ «НВФ «Урожай», що входить до Групи МХП, через благодійний фонд «Урожай — громаді».
«Сьогодні актуальним для кожного з нас є поняття «екологія», що стосується багатьох сфер нашого життя. Кілька років тому це слово здебільшого асоціювалося з глобальними питаннями — пошуком шляхів вирішення проблеми глобального потепління або озонових дір; сьогодні ж екологія довкілля стає ближчою кожному з нас. Життя в чистому середовищі починається з викинутого у смітник папірця. Для цього ми організували, напевно, наймасштабніший за останній час екофестиваль у Черкаській області. Сподіваюся, він стане традиційним для нас та пошириться на інші об’єднані територіальні громади», — зауважив у вітальному слові директор ТОВ «НВФ «Урожай» Групи МХП Олександр Воскобойнік.
«Є дві категорії людей: одні щодня скаржаться, що все навколо погано, інші — шукають шляхи і засоби, щоб будувати краще майбутнє. Я з вами, нам все вдасться. Впевнений, що сьогоднішній екофестиваль матиме хороше майбутнє», – наголошує зі сцени перший заступник голови Черкаської обласної ради Валентин Тарасенко.
Організатори заходу як ніхто розуміють проблеми довкілля. Голова Ліплявської ОТГ Сергій Геращенко жартує, відповідаючи на питання, чому екофестиваль проходить саме на Черкащині: «У нас сміття вистачить на всі ініціативи».
«На превеликий жаль, у зонах відпочинку, де зупиняються і місцеві, і приїжджі, вже стільки сміття наклали, що я не знаю, коли ми його вигребемо. Звичайна пластикова пляшка розкладається від 200 до 400 років, пакет — 50, пластиковий стаканчик — 30. Якщо ми сьогодні не задумаємось над цими цифрами, то я не знаю, що залишимо нашим дітям», - говорить Сергій Геращенко.
Окрім лекцій на екологічні теми та розваг, на фестивалі пройшов екологічний турнір, що став справжньою родзинкою заходу. У першому конкурсі — «Магістр екологічних наук» — визначили найобізнаніших у питаннях довкілля, у другому учасники презентували свої вироби із пластмасових пляшок, а у третьому — за 5 хвилин створили постери на екологічну тематику. У змаганнях взяли участь сім команд області: Карашинська, Набутівська, Степанецька, Ліплявська, Білозірська, Мліївська та Моринська.
І, нарешті, настав час найочікуванішого та найскладнішого за змагань — плогінгу. Це сучасний вид спорту, що набирає обертів серед екоактивістів усього світу. Учасники мають прибирати територію прямо під час пробіжки, збираючи сміття у пакети. Учасників озброюють знаряддями праці та проводять жеребкування. Збирати сміття команди вирушають на «Галявину Баби Яги», в «Хащі лісового», «Садибу бабайки», «Дари водяного», «Ведмеже лігво», «Місцеві джунглі» та «Озоновий рай». Такі умовні назви дали ділянкам придніпровської смуги поблизу Ліплявого.
Завдання учасників — зібрати якомога більше сміття, але при цьому його потрібно сортувати: у білий пакет — жерстяні відходи, у зелений — змішані, до чорного — пластик, у мішковину — скло.
Чим менше часу лишається до фінішу, тим більше осередків пакетів зі сміттям з’являється на території. Добігають останні хвилини змагань; учасники зносять все зібране до траси, де чекають організатори, готові до зважування відходів, та стоїть причіп для назбираного «добра».
Перемогу в ековікторині здобуває команда з Білозірської ОТГ. Кращими у номінації «Від пляшки — до готового вибору» стають учасники Моринської ОТГ. Диплом у номінації «Творці найкращого екоборду» отримує команда Набутівської ОТГ. Перемогу в змаганнях з плогінгу здобуває команда Білозірської ОТГ, що зібрала 155 кілограмів сміття із загальних 718. Їм вручають сертифікат на 5 тисяч гривень. Друге місце — у команди Степанецької громади, яку нагороджують сертифікатом на 3 тисячі гривень. Решта команд-учасниць отримують по 1 тисячі гривень. Ці кошти вони зможуть витратити у гіпермаркеті «Епіцентр» на необхідні для збирання та сортування сміття речі.
Керівник соціальних проектів МХП Ірина Ванникова також відвідала екофест і вручила Степанецькій ОТГ сертифікат на придбання сміттєвих баків на суму 5000 грн. Наймолодшому учаснику із Млієва Вадиму Савельєву – грошовий сертифікат на 500 грн.
Директорка БФ «Урожай — громаді», керівниця проекту «Екофестиваль у Ліплявській ОТГ» Тетяна Волочай переконує, що сьогоднішній захід — перший крок на шляху до реалізації масштабніших екологічних проектів.
«Я працюю з громадами, допомагаю їм залучати кошти фондів на такі екологічні проекти, як очистка річок, закупівля контейнерів для сортування сміття тощо. Скажу вам так: донори та грантодавці можуть дати кошти лише підготовленим громадам, людям, які готові та спроможні ефективно використовувати ці ресурси та можливості. Тому сьогодні ми готуємо громаду для залучення великих коштів, сіємо зерна турботи про природу, щоб кожен проаналізував свої звички та змінив поведінку», - резюмувала Тетяна Волочай.
Нагадаємо нещодавно ми публікували світлини із яскравого святкування 20-річного ювілею МХП у Каневі.