Три дні, сповнені крутих майстер-класів, спілкування зі справжніми професіоналами та навіть перших спроб зробити власне кіно! Саме таким видався проєкт «Кінематографічні майстер-класи для підлітків «Grandparents очима дітей», що днями відбувся у Каневі за підтримки Благодійного фонду «МХП – Громаді», Програми грантів HBСE та Zagoriy Foundation у партнерстві з командою «Жовтого автобуса» від ГО «ГЕРОЇ.ЮЕЙ», Асоціацією «Сприяння розвитку кінематографа в Україні – дивись українське!» та Державним агентством України з питань кіно. До участі в ньому долучилося 28 дітей із різних громад Канівщини.
За цей короткий час молоді хлопці та дівчата дізналися багато нової та цікавої інформації про ключові складові кінематографа від майстрів «Жовтого автобуса» – роботу кінооператора, режисера, сценариста, а також мистецтво монтажу, звуку, гриму, костюму тощо. Крім того, з допомогою метрів, вони побачили справжню «кухню» кінозйомок та навіть відзняли авторське короткометражне кіно, переглянути яке можна буде вже у серпні, під час приїзду на Канівщину проєкту «Кіно просто неба з МХП».
«Розпочинаючи проєкт, ми розуміли, що маємо досить небагато часу – три дні на те, щоб діти могли пізнати кінематограф, зрозуміти з яких елементів він складається, – розповідає керівник «Жовтого автобуса» Ярослав Пілунський. – Особливу увагу вирішили приділити темі кінопортрету. Адже кожен фільм має свого героя – він живе, працює, має своє оточення середовище, розповідає свою історію і все це разом творить єдиний кінематографічний образ. От саме такого героя разом із нашими юними друзями ми й спробували знайти для короткометражного фільму».
Отож, чи вдалось цього досягти у підсумку? Пан Ярослав каже – безперечно, й ключову роль у цьому зіграли юні учасники майстер-класів:
– Для нас важливо було показати людину мудру, людину, яка робить щось корисне й цінне для світу. Й дуже класно, що саме за пропозицією дітей ми обрали такого головного героя для нашого фільму. Ним став відомий у Каневі скульптор Володимир Толстоп’ятов. На етапі завершення нашого проєкту фільм вже буде практично готовий і вже після деякого студійного доопрацювання його зможуть побачити глядачі.
Стосовно ж вражень від роботи з місцевою молоддю, майстер відзначає їх надзвичайну залученість: «Діти завжди талановиті, головне – знайти і розкрити їх здібності, підштовхнути до творчого розвитку. А ще дуже важливо дати їм впевненість у своїх силах. Саме тому під час наших майстер-класів діти – рівноправні учасники процесу разом із професіоналами. Ми спілкуємось з ними на рівних, слухаємо їх пропозиції, зауваження, підказуємо й допомагаємо. Таким чином вони починають вірити в себе, надихаються на подальшу роботу».
Думками про участь у проєкті поділилися й самі учасники. Так, 15-річна Олександра Мироненко відмітила практичну складову майстер-класів: «Мені сподобалося, що ми не просто дізнавалися що і як робити теоретично, а пробували це насправді. Наприклад, при розподілі ролей, я обрала функцію сценариста й разом із «колегами» ми дійсно продумували як розгортатиметься наша історія, обирали локації зйомок тощо. Взагалі це було щось нове для мене, цікавий досвід, який допомагає відчути свій потяг до кіно, оцінити власні можливості».
У свою чергу Надія Тіщенко відзначила, що нині міркує над своїм професійним вибором, тож їй було дуже корисно дізнатись про кінематограф та зрозуміти власну зацікавленість ним: «Я ще вагаюсь, але відчуваю, що сучасне кіно мені дуже цікаве, тож можливо в майбутньому мій фах буде пов’язаний з кіноіндустрією».
Варто додати, що проєкт «Кінематографічні майстер-класи для підлітків «Grandparents очима дітей» стартував з метою наблизити молодь з невеликих міст та сіл до світу сучасного кінематографу та дати можливість їм спробувати себе у кіномистецтві. У межах проєкту команда майстрів «Жовтого автобуса» протягом червня-липня проведе цикл майстер-класів у громадах Черкаської, Вінницької та Дніпропетровської областей. Проєкт охопить понад 100 підлітків 14-17 років з Канева, Катеринополя, Ладижина, Тульчина та Петриківки, а його результатом стане виготовлення 5 короткометражних документальних фільмів.