За кліматом, до 15 серпня на Черкащині спостерігається найтепліший період літа, з високими середньодобовими температурами 21-22°. Цього року все навпаки - серпень розпочався прохолодою.
Про це повідомляє Kanos із посиланням на інформацію начальника Черкаського обласного гідрометеоцентру Віталія Постриганя.
А минулі вихідні ознаменувалися такими довгоочікуваними дощами: лідерами видалися Канів (21 мм) та Жашків (17 мм), а анти лідером знову є засушлива Сміла – 0,6 мм. Решта метеостанцій зафіксували 6-9 мм.
Очікувані дощі приніс холодний атмосферний фронт, який відкрив шлях холодному повітрю у наш регіон. Температурний фон знизився на 3° і наразі відповідає кінцю серпня. Дощі покращили пожежну ситуацію в окремих районах області. Проте, на Смілянщині утримується надзвичайна пожежна небезпека, комплексний показник 23541 - один з найбільших по України!
Відчувається і скорочення світлового дня. Так, за перші 5 днів серпня він скоротився на 13 хвилин, а за цей тиждень зменшиться ще на 19 хвилин - літо біжить назустріч осені.
Поточний тиждень прогнозуємо без метеорологічних сюрпризів. Переважатиме звичайна серпнева погода з рясними росами, прохолодно комфортними ранками 13-16°, денними 27-30° та локальними грозовими дощами, із щоденним лімітом не більше 1-3 мм. Лише у середу, 7 серпня, завдяки дощовому осередку з Атлантики, дощів побільшає.
Що стосується вже розтиражованої у пабліках очікуваної 40 градусної спеки, повідомляємо, що за прогностичними розрахунками, станом на 05.08.2024, із 10 по 15 серпня спекотно, але стовпчики термометрів не підніматимуться вище 33°.
Незважаючи на похолодання та дощі, кількість яких на більшості площ була незначною, агрометеорологічні умови для формування врожаю пізніх та технічних сільгоспкультур залишаються малосприятливими.
Наразі основним фактором формування врожаю є волога, якої на більшості площ не достатньо. На частині площ панує ґрунтова засуха, найбільш тривала (4 декади) на Смілянщині. Лише для овочевих умови покращилися: з’явилася нова зав’язь та плоди.
Якщо особливістю перших жнив були високі намолоти зерна з новими рекордами, про другі цього не скажеш. Ще на кінець червня види на врожай були на 20-30% вище ніж наразі, і негативним фактором, який привів до зниження - це тривалий період нетипово високих температур у липні на фоні відсутності дощів.
Складними залишаються й умови для підготовки площ під сівбу озимого ріпаку, яка як правило розпочинається із середини серпня.
Нагадаємо нещодавно ми писали про те, що циклон «LARISSA» принесе на Черкащину дощі та грози на вихідних.