На загальних зборах працівників Канівського центру первинної медико-санітарної допомоги директор закладу Наталія Горьова провела анкетування співробітників та поділилася враженнями від навчальної поїздки у Велику Британію.
Про це повідомляє «Kanos» із посиланням на інформацію Канівського ЦПМСД.
Сьогодні у КНП «Канівський ЦПМСД» відбулися збори працівників закладу, на яких лікарі та медичні сестри пройшли анкетування щодо роботи з нашими відвідувачами. Опитування дозволило зрозуміти чи готові наші медичні працівники впроваджувати зміни в своїй роботі, а саме: чи може лікар приймати відвідувачів без медичної сестри та навпаки чи може медична сестра допомогти відвідувачам за відсутності лікаря.
Також на сьогоднішніх зборах директор Центру Горьова Наталія Василівна, за результатами навчальної поїздки до Великої Британії в рамках Проекту USAID «Підтримка реформи охорони здоров’я» провела презентацію для наших працівників, в якій поділилася враженнями від поїздки та системи охорони здоров'я Великобританії.
Горьова Н.В. зауважила, що організація охорони здоров'я в Англії на високому рівні і дійсно вражає. Медичні практики працюють з 8 до 18. 00 5 днів на тиждень. Деякі з 8.00 до 20.00 7 днів на тиждень. Також Наталія Василівна додала, що пацієнт ні в якому разі не залишається без медичної допомоги у разі, якщо державна практика вже закрита, він просто перенаправляється в приватний заклад, але власні кошти не сплачує, все компенсує держава. Клінічні уповноважені групи розподіляють фінанси і укладають контракти з медичними практиками.
Дуже багато відмінностей в відношенні до відвідувачів, але на всіх ланках медичної та соціальної допомоги відслідковується висока пацієнторієнтованість.
Наталя Василівна розповіла про багато інших відкриттів, які зробила для себе та відмінностей в охороні здоров’я. Також директор Центру привезла з поїздки багато ідей, які хотіла б впровадити в роботі нашого Центру. Ось деякі із них: розширити спектр послуг, які надаються в реєстратурі; частково розділити роботу лікаря та медичної сестри; створити медичну раду лікарів та медичних сестер; впровадити регулярні тренінги, навчання для всього колективу; залучати для спільної роботи територіальні центри соціального обслуговування та благодійні організації; залучати до співпраці органи влади: разом вивчати проблеми, разом планувати, разом фінансувати та співпрацювати і т.д.
Нагадаємо нещодавно ми писали про те, що фахівці Канівського ЦПМСД під час святкування Івана Купала організовують зустрічі, аби обговорити актуальні медичні питання.