У Каневі розмірковують над тим, щоб у наступному році перевести фінансування груп продовженого дня на рахунок батьків.
Про це повідомляє «Kanos» із посиланням на інформацію Канівського міського голови Ігоря Ренькаса.
У зв’язку із тим, що цього року у Каневі виникли проблеми із виплатою заробітних плат педагогічним працівникам, місцеві чиновники шукають шляхи скоротити витрати на освітню галузь у наступному році.
Тож для уникнення подібної ситуації у майбутньому наразі вже розробляють відповідні заходи, зокрема, планують здійснити поділ на класи, переглянути закріплені території за навчальними закладами.
Окрім цього міська влада не виключає, що, можливо, доведеться йти і на такі непопулярні кроки як переведення фінансування груп продовженого дня за рахунок батьків, як це вже давно практикується в інших містах.
Нагадаємо нещодавно ми писали про те, що чиновники запевняють, що ситуація із заборгованістю зарплат вчителям вирішена.
Хай Ренькас на зарплатах міськвиконкому зекономить.
Проаналізувавши всих керівників КП, управлінь і чуб на голові дибки стає. Голда довела вчителів до безгрошів’я, пенсіонерів, які ледь ходять в ті школи, не звільняє, бо носять їй відкати від своїх заробітних плат. Припіяло, взагалі нібито працює не на КП, а на ПП все собі в карман. А за КП Ринок, і його керівника огидно писати. Які керівники підрозділів, такий в нас недолугий, недієвий міський голова. Він не працює, а допрацьовує на своїй посаді. Але жаліти нема коли, хворе серце іди на заслужений відпочинок і нехай вдома діти жаліють. А люди хочуть бачити місто квітучим.
1. Підсумки виконання місцевих бюджетів за 9 місяців 2018 року За 9 місяців 2018 року до місцевих бюджетів області надійшло більше 5 млрд.грн. податків і платежів із приростом 14%, або на 628 млн.грн. більше ніж за 9 місяців 201? року.
До загального фонду надійшло 4 млрд. 628 млн.грн., спеціального – 446 млн.грн.
Затверджені показники з доходів загального фонду місцевих бюджетів виконано на „104%, понад план місцеві бюджети отримали 184 млн.грн.
Не забезпечили виконання затверджених показників 39 рад базового рівня на загальну суму 10 млн.грн., із них 3 міста обласного значення, 3 об’єднані територіальні громаду, 8 рад у Тальнівському районі, по 5-у Городищенському і Уманському, 4 – у Чорнобаївському, по 3 – у Лисянському та Черкаському, 2 – у Золотоніському, по 1 – у Драбівському, Звенигородському та Маньківському.
Бюджети області отримали близько 3 мільярдів грн. податку на доходи фізичних осіб, що на 26% більше ніж за аналогічний період минулого року. Не досягай середньообласного показника З міста обласного значення, 10 районів та 10 об’єднаних територіальних громад.
Тоді, як об’єднані територіальні громади міста Шпола та Села Ліляяве, досягай збільшення надходжень податку на доходи фізичних юсіб майже у півтора рази, об’єднані громади: с; Набутів, с. Зорівка, смт Буки .допустили спад надходжень цього податку.
Недостатній рівень роботи з мобілізації’ податку на доходи фізичних осіб у об’єднаних громадах села .Степанки, де темп приросту податку становить лише 1!%. Мокра Калигірка – 13%, міста Кам’янка – 16%.
На початку року райдержадміністраціям та об’єднаним територіальним громадам було дано завдання щодо підвищення сільгосптоваровиробниками орендної плати за використання земельних паїв до рівня 12% грошової оцінки землі.
Станом на 1 жовтня 2018 року розмір плати за оренду зекельних паїв в середньому по області становить 8,1%, що більше порівняно із 201? роком на 0,7 відсоткових пунктів (на
01.01.2018 – 7,4%).
Найбільший середній розмір ставки орендної плати за земельні паї по об’єднаній громаді смт Єрки – 11,2% до грошової оцінки землі, с. Степанці – 10,5%, смт Буки – 10%, с. Білозір’я – 9,8%, Золотоніському та Корсунь-Шевченківському районах – по 9,5%.
Найменший – у об’єднаних територіальних громадах сіл Селщце – 4,5%, Ротмістрівка – 4,6%, Карашкна – 5,7%, Матусів – 6,2%, Степанки – 6,3%, Бузівка – 6,5%.
Для прикладу, у об’єднаних територіальних громадах: смт ‘Єрки збільшено у 2018 році розмір ставки орендної плати з 8% до 11,2%, с. Набутів -з 5,6% до 8,4%, е. Білозір*; – з 7,8% до 9,8%, у Корсунь-Шевченківському районі – з 4,5% до 9,5%. Всього за 9 місяців цього року ставки орендної плати за земельні паї збільшено у 31 регіоні області (67% загальної кількості).
За умови заключення наявних в області договорів оренди земельних паїв зі ставкою 12%, місцеві бюджети області додатково отримали б 170 млн гривен річних надходжень.
19 регіонів області допустили спад надходжень плати за землю у порівнянні до 9 місяців 2017 року, найбільше по об’єднаних громадах: с. Білозір’я (-26%), с.. Селище (-26%), мз Кам’янка (- 19%), с. Мліїв, с. Михайлівна, с. Степанки – по 18% та інші.
На виконання місцевих бюджетів вкрай негативно впливає заборгованість зі сплати податків. За 9 місяців цього року недоїмка по платежах до місцевих бюджетів збільшилась на 10 млн.грн. і станом на І жовтня становила 118 млн.грн. в т.ч. по платі за землю 62 млн.грн., збільшилась з початку року на 2 млн.грн., податку на доходи фізичних одіб – 20
млн грн., збільшилась на 9 млн.грн., єдиному податку — 15 млн.грн., збільшилась на 4 млн.грн.
Найбільші суми заборгованості зі сплати податків у містах: Черкаси (53 млн.гри.). Сміла (6 млн грн), Умань (4 млн грн), районах: Черкаському (7 млн грн), Шполявеькому (4 млн І рв).
ВИДАТКИ
Розрахункова. сума дефіциту до кінця року по місцевих бюджетах області складає 112 млн.грн., у. тому числі за рахунок освітньої субвенції – 40 млй.грн.г, медичної – 39 Ули.грн., власних коштів місцевих бюджетів – 33 млн.грн.
Якщо на початок року про проблему дефіциту заявляли 32 бюджети із 52, то на сьогодні вона залишається у 20 регіонах. Однак найпроблемніша ситуація з виплатою заробітної пласти по 9 бюджетах: міста Ватутіне, Канів, Сміла, -Умань, райони: Катеринопільський, ТадьнівевкийІ та ОТГ м.Камянка та с. Ротмістр івка.
Хочу звернути увагу, що проблема дефіциту в коштах на заробітну плату виникла, не зараз, про ризики такої-проблеми регіони знали їце з початку року, ■ ‘ ‘ і .
Ще на етапі перевірки рішень про місцеві бюджети на 20І 8 рік усім! головам райдержадміністрацій. ОТГ, міським головам, де прораховувався бюджетний лефіпит. направлені попередження про іюрушеин.ТВюджетного законодавства з вимогою негайно вжити усіх заходів для забезпечення своєчасної виплати заробітної плати працівникам бюджетної сфери. 1 ; ~
Крім того, на початку року облдержадміністрацією направлено лист місцевим фганам виконавчої влади та органам місцевого самоврядування про необхідність першочергового спрямування додаткового фінансового ресурсу на покриття дефіциту у зазначених видатках;
Це питання також розглядалося на колегії облдержадміністрації, що відбулася у березці цього року, де акцентувалося на необхідності пріоритетного спрямування додаткового фінансового ресурсу на Покриття дефіциту у коштах.
Тому, основна причина дефіциту у коштах – це відсутність в окремих районах, міста^ та ОТГ протягом року системної роботи над його упередженням та ігнорування1 1 завдань облдержадміністрації в частині пошуків додаткових джерел надходжень до місцевих бюджетів та раціонального використання наявного фінансового ресурсу.
Так, У ‘ м*Кашв при заявленому дефіциті у коштах на заробітну плату педагогічним працівникам у сумі 8 млн.грн., з початку року на виплату стимулюючих виплат та матеріальної допомоги на оздоВбвленШ’ЛГо Канівській “міській раді уже використано 7,9 млн.грн. коштів міського бюджету, ще 1,3 млн.грн. на виплату-стимулюючіиж по установах соціально-
культурної сфери. ~ ~~
При розподілі додаткового ресурсу на оплату праці працівників бюджетних установ спрямовано“6 млн грн (4Гвідс додаткового рссурсуХ”з них 4,2 мли гри (70 віде) спрямовано на збільшення оплати праці працівникам міської ради/ ~ 7
Виникає просте питання – чому для збільшення фонду заробітної плати-по міській раді знаходиться ресурс, а заклади освіти фінансуються по залишковому принципу?
Середня заробітна плата по Канівській міській раді за 8 місячі в склала 14 134 грн при тому, що у м. Золотоноші, де немає дефіциту, вона становить лише 10 тис. грн. За умови зменшення заробітної плати до рівня мЛолотоноші, економія коштів склала б 7,3 млн.грн. – на рівні дефіциту но освітній субвенції. . *
Результатом роботи міської ради за 9 місяців є невиконання- міського бюджету за доходами на 2Д млн.грн. .Разом з тим, податкова заборгованість станом на 01.09.2018 становить 2,6 млн гри. ■
м,Ватутіне ; ;
У червні місяці цього року директором Департаменту фінансів було організовано з виїздом безпосередньо у місто Ватутіне нараду з проблемних питань міського бюджету.
Результатом наради стало спільне напрацювання шляхів врегулювання проблеми дефіциту в коштах на заробітну плату як і через наповнення міського бюджету так і через раціональне використання наявного фінансового ресурсу
Незважаючи на це, у місті при заявленому дефіциті по закладах освіти та охорони здоров’я у сумі 5 млцсгрн. проведено стимулшю%йх виплат но Ватутшеь&ій Міській раді та установах соціально-культурної сфери на 2,3 млн.грн.
За 9 місяців невиконання міського бюджету становить 1,6 мяк.грн. Разом з тим, втрачено ресурси міського бюджету за рахунок недоопрацювагня в частині легалізації трудових відносин,
L
початку року на ! млн.грн, або у 3 рази і станом на 01Л 0.20 1 8 склала 1,6 млн грн.
Аналогічну картину відсутності аналітичної роботи та втрачених ресурсів можна навести і по ряду інших проблемних регіонів.
Так в цілому по області, із розподілених 862 млн грн додаткового ресурсу (577,1 \тн грн вільного залишку коштів та 284,4 млн грн перевиконання доходної частини бюджетів) на заробітну плату та розрахунки за енергоносії з місцевих бюджетів спрямовано лише 215 млн грн, або 25 відс.
В м. Канів на інші поточні та капітальні видатки розподілено Тмлн грн. – 55 в ідо, обсягу залишків ^.-перевиконання, в м. Сміла -12 млн грн. (92 відс.)* ш Умань – 12 млн грн. (45 відс.), районах: Катеринопільському – 8 млн.грн. (65 відс:), Тальнівському – 7 млн грн. (38 відс.), ОТГ: м. Кам’янка – 3 млн грн. (97 відс), с. Ротмістрівка – 4 млн.грн. (91 відс.) і
До завершення бюджетного року залишилось трохи більше 2 місяців. За умови злагодженої роботи та спільної відповідальності усіх учасників бюджетного процесу ми завершимо поточний бюджетний рік з хорошим результатом.