Днями фахівці Золотоніського управління Головного управління Держпродспоживслужби в Черкаській області спільно зі спеціалістами Черкаського управління Держекоінспекції та Черкаського рибоохоронного патруля провели комісійну перевірку берегової лінії та прибережної акваторії Дніпра поблизу села Благодатне Золотоніського району, де було виявлено загиблу рибу.

Про це повідомляє Kanos із посиланням на інформацію Головного управління Держпродсподивслужби у Черкаській області.  

Фахівці Держпродспоживслужби відібрали зразки ураженої риби та доставили їх до Черкаської регіональної державної лабораторії Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів. Від 16.08.2021 р. Черкаською регіональною державною лабораторією видано експертний висновок, що підтверджує зараження  дніпровської риби лігульозом.

Лігульоз – це надзвичайно поширена хвороба коропових риб. Ця хвороба реєструється як у природних, так і у штучних водоймах, а саме: у лиманах, водосховищах, рідше в річках і ставках. Спалахи лігульозу відзначаються у весняно-літній час.

Найбільш сприйнятлива до цього захворювання така риба, як лящ, тараня, краснопірка, карась, плітка, білий амур і товстолобик. Іноді паразитів виявляють у порожнині тіла коропа і сазана. Хворіє риба переважно у 2-4-річному віці.

Причиною цього захворювання є плероцеркоїди (личинки) цестод із родини Ligulidae. Паразитують личинки в черевній порожнині риби, спричиняючи атрофію внутрішніх органів, безпліддя, нерідко розрив черевної стінки і загибель риби.

Уражена риба скупчується на мілководді, у прибережній зоні, де їй легше добувати їжу. Тримається така риба у поверхневому шарі води. Плаває на боці або черевцем догори, легко піддається вилову, прибивається до заростей або очерету. У місцях, де скупчується хвора риба, з'являються чайки і поїдають її.

Заражені риби виснажені, черевце у них роздуте і тверде через скупчення паразитів. Ці паразити, здавлюючи внутрішні органи, порушують їх функції, внаслідок чого різко гальмуються обмінні процеси в організмі. Заражена риба перестає харчуватися, відстає в розвитку та дуже виснажується.

Боротьба з лігульозом у природних водоймах, озерах, лиманах і водосховищах досить складна. Однак, здійснюючи послідовно низку заходів, можна досягати значного зниження зараженості риб. Необхідно проводити вилов ураженої риби в місцях її скупчення. З урахуванням заражуваності різних видів риб слід заселяти водойми рибою, що є менш сприйнятливою до цієї інвазії: сазаном, коропом, судаком, щукою. Потрібно проводити посилений вилов верховод, уклея – риби, яка є найбільш вразливою до захворювання на лігульоз і стає джерелом масового зараження птахів, що поїдають рибу. Ще один необхідний захід – систематичне дослідження риби на зараженість її збудником лігульозу.

Заборонено викидати у водойми внутрішні органи риби після патрання, а також загиблу, снулу і вибракувану рибу.

Лігула – безпечний для здоров’я людини гельмінт, оскільки є вузькоспецифічним, тобто здатний розвиватися тільки в певному виді господаря.

Зараження на лігульоз не відбувається ані при споживанні інвазійної риби, ані під час купання у водоймах, у яких зареєстроване це захворювання.

За відсутності патологічних змін рибу, уражену личинками паразита, допускають до використання в їжу виключно патраною. Однак м’ясо хворої риби дещо відрізняється за біохімічним складом від м’яса здорової риби, воно менш поживне і смачне.

Рибалкам не варто брати таку рибу для споживання. Хоча вона є безпечною для здоров’я людини, але, враховуючи специфіку збудника та його локалізацію, товарні, смакові та гастрономічні  якості такої риби будуть значно зіпсовані.

У разі виявлення такої риби необхідно якнайшвидше звернутися до компетентних органів з метою реагування (територіальні органи екології, Держпродспоживслужби, Рибоохоронного патруля) та органів місцевого самоврядування.

У зв’язку з лабораторним підтвердженням захворювання дніпровської риби на лігульоз Головним управління Держпродспоживслужби в Черкаській області проводиться робота щодо недопущення потрапляння такої риби та рибної продукції з неї до реалізації на агропродовольчих ринках області.

Керівникам підрозділів територіальних органів Держпродспоживслужби області надано доручення посилити нагляд у частині державного контролю за дотриманням операторами ринку законодавства у сфері безпечності харчових продуктів, а у випадку виявлення зазначеної риби вживати заходи у межах повноважень та згідно з чинним законодавством.

За результатами роботи фахівців було проведено засідання комісії ТЕБ та НС при Золотоніській районній державній адміністрації. У ході засідання визначили ряд заходів із ліквідації та недопущення поширення захворювання, а саме: проведення протиепізоотичних заходів, очищення берегової лінії від загиблої риби, організація представниками місцевого самоврядування спільно з Національною поліцією рейдів задля недопущення реалізації зараженої риби.

Реагування та вжиття заходів на рівні комісій ТЕБ та НС ініційовано також у районах, які розташовані вздовж русла Дніпра, зокрема у Канівському, Черкаському, Чигиринському та місті Черкаси.

Нагадаємо нещодавно ми писали про те, що 15 випадків незаконних рубок на території держлісгоспів виявили на Черкащині.