Традиційне покладання квітів на могилу Тараса Шевченка, освячення престолу Успенського собору та презентація художньо-документального фільму «Тарас» відбулися у Каневі 22 травня.
Про це повідомляє Kanos із посиланням на інформацію Канівської міської ради.
Цього дня відвідав Канів і міністр культури та стратегічних комунікацій України Микола Точицький, який у вітальному слові зауважив, що українці черпають сили у спадщині Тараса.
«Його пророче слово є нашою духовною зброєю проти того зла, яке несе «руський мир». Він надихає нашу армію, наші Збройні Сили, нашу Україну», - наголосив міністр.
«Сьогодні ми тут, на Чернечій горі, під звуки тривог вшановуємо пам’ять могутнього Тараса і дякуємо йому за його талант, за його слова та потужні настанови, що століттями надихають нас боротися з «вражиною», яка підступно вторглася на нашу територію, на нашу країну. І сьогодні українські славні воїни тримають удар, тримають стрій і боряться з споконвічним ворогом», - звернувся до присутніх на Тарасовій горі очільник Черкаської ОВА Ігор Табурець.
Хвилиною шани присутні згадали кожного і кожну, хто не повернувся з цієї кривавої війни та продовжує щодня віддавати своє життя за нашу Україну.
Представники релігійних конфесій на чолі з Предстоятилем Православної церкви України Блаженнішим митрополитом Київським та всієї України Епіфанієм провели заупокійну літію.
«Ми з вами знаходимось, справді, в священному місці для кожного українця. Сьогодні ми вшановуємо пам'ять великого українського поета, Кобзаря, «совісті» нашої української нації. Він писав давно, але його слова линуть і знаходять підґрунтя в наших серцях до цього часу», - наголосив митрополит Епіфаній.
Вшановуючи пам’ять українського Генія, присутні поклали квіти до могили Тараса Шевченка під слова пісні «Реве та стогне Дніпр широкий» у виконанні національного заслуженого академічного українського народного хору імені Григорія Верьовки.
Символічно, що саме у річницю повернення Тараса в Україну відбулося й повернення пам’ятки ХІІ століття, колонізованої «руським миром» - Успенського собору в лоно справжньої української церкви.
Саме в Успенському соборі, в 1861 році дві доби зберігався прах Кобзаря. Після панахиди в храмі тіло Шевченка назавжди було перенесено на Чернечу гору.
Предстоятель Православної церкви України Блаженніший митрополит Київський та всієї України Епіфаній у співслужінні із митрополитом Іоаном, Митрополитом Євстратієм, архиєпископом Олександром, єпископом Авраамієм (ПЦУ) урочисто освятив престол у Успенському соборі.
«Ми повертаємо цю історичну справедливість, ці давні святині в лоно справжньої української церкви і будемо надалі розбудовувати державу і єдину українську церкву», - наголосив митрополит Київський та всієї України Епіфаній.
Також за участі представників духовенства різних конфесій відбулася Всеукраїнська міжконфесійна молитва за мир, захист, благословіння для України та її народу.
За ініціативи Національної спілки кінематографістів України у міському будинку культури відбувся показ художньо-документального фільму «Тарас».
Презентували кінострічку представники національної спілки письменників України, Національного інституту пам’яті, інституту літератури. Вони розповідали про історію створення фільму та його складний шлях до глядача. Також митці читали вірші Шевченка, а національний заслужений академічний український народний хор імені Григорія Верьовки подарував присутнім композицію на слова Кобзаря «Зоре моя вечірняя» та українську народну «Ой у лузі червона калина», яка набула нової популярності з початку повномасштабної війни.
Нагадаємо нещодавно ми писали про те, що найстаріший храм Черкащини – Успенський собор повернувся до складу Православної церкви України (фото).