Основною причиною масової загибелі риби на річці Рось, яка була зафіксована у серпні минулого року, вважають хімічне забруднення поверхневої води стічними водами.

Про це повідомляє «Kanos» із посиланням на інформацію із сторінки Черкаського обласного гідрометеоцентру у Facebook.

Ситуація, коли у літній період у водоймі гине риба, стоїть сморід, розмножуються синьо-зелені водорості, вода має зелене забарвлення, а при цьому санітарні показники за даними деяких установ в нормі – не є нормальною.

Так, у серпні 2018 року на р. Рось, яка є притокою річки Дніпро, були зафіксовані випадки масової загибелі риби, а риба – це живий індикатор якості природної води.

Факти свідчать про хімічне забруднення поверхневої води стічними водами. Так, лише у м. Черкаси близько 14 випусків зливової каналізації не обладнані очисними спорудами.

Тобто дощові стічні води, які забруднені речовинами органічного та мінерального походження, нафтопродуктами, біогенними речовинами та важкими металами, з вулиць і тротуарів напряму стікають у водосховище

Окрім дослідження забруднення поверхневої води хімічними сполуками, гідрометеослужба оцінює стан забруднення водних об’єктів у Черкаській області за гідробіологічними показниками.

Результати спостережень показують, що у літній період 2018 року відбувалось інтенсивне забруднення вод біогенними речовинами, спостерігалось «цвітіння води» в екологічно небезпечних, токсичних концентраціях водоростей, яке може викликати  заморні явища. Стан водної екосистеми за фітопланктоном відповідав 3-му класу якості вод – помірно забруднені.

Науковими дослідженнями встановлено, що шкідлива дія токсичних речовин, які потрапляють у водойми, посилюється за рахунок так званого акумулятивного ефекту (прогресуюче збільшення шкідливих сполук у кожній наступній ланці трофічного ланцюга).

 Так, у фітопланктоні концентрація шкідливої сполуки часто виявляється у десятки разів вищою, ніж у воді, у зоопланктоні (личинки, дрібні рачки тощо) - в десятки разів вища, ніж у фітопланктоні, а в рибі, яка харчується зоопланктоном, - ще в десятки разів вищою. А в організмі хижих риб (таких як щука чи судак) концентрація отрути збільшується ще в 10 разів і, отже, буде в 10000 разів вищою, ніж у воді.

Нагадаємо нещодавно ми писали про те, що  дослідження показали, що Дніпро забруднений хімічними сполуками.