Черкаські медики вперше в області провели аутологічну трансплантацію кісткового мозку, тобто пересадку власних клітин пацієнтки. Наразі пацієнтка вже виписана та перебуває під наглядом лікарів. Лікарі і далі будуть розвивати програму, наступного року планується провести до 40 подібних трансплантацій. До цього подібні операції робили тільки в Києві та Львові.

Про це повідомляє «Kanos» із посиланням на інформацію Міністерства охорони здоров’я України.

Перша пацієнтка перед трансплантацією отримала високодозову хіміотерапію. Така хіміотерапія та аутологічна трансплантація кісткового мозку призначається як дітям, так і дорослим пацієнтам. Це лікування показане при множинній мієломі, лімфомах, герміногенних пухлинах і т.ін.

Джерелом стовбурових клітин для трансплантації є периферична кров. Для забору стовбурових клітин використовують сепаратор клітин крові. Ця процедура триває близько чотирьох-п’яти годин. При цьому пункція кісткового мозку не потрібна. Трансплантація кісткового мозку дозволяє підвищити ефективність лікування у два рази, та може бути єдиною можливістю вилікуватися. Трансплантація стовбурових клітин дозволяє швидко відновити нормальне кровотворення.

У 2019 році в області розроблена та затверджена обласна програма “Трансплантація аутологічних гемопоетичних стовбурових клітин кісткового мозку та периферичної крові” на 2019 – 2023 роки, яка передбачає створення в обласному онкологічному диспансері центру аутологічної трансплантації.

Завдяки затвердженій обласній програмі було закуплене необхідне високоякісне обладнання та проведена підготовка приміщень. Лікарі пройшли практичну підготовку в Центрі гематологічної трансплантації клініки хіміотерапії та гематології університетської клініки м. Рига, Латвія. Колеги з Латвії також були запрошені та допомагали лікарям диспансеру провести перші процедури з підготовки клітин до пересадки (сепарації стовбурових клітин та їх кріоконсервації).

Обласний лікувально-діагностичний гематологічний центр має блок із палатами інтенсивної хіміотерапії гемобластозів, в якому у 2018 році за підтримки області був виконаний капітальний ремонт та встановлена автономна притоково-витяжна вентиляція з системою НЕРА-фільтрів. Тобто створені «чисті» палати для перебування хворих із відсутністю лейкоцитів після курсів високодозової хіміотерапії.

У Черкаському обласному диспансері є акредитована лабораторія та можливість отримувати якісні компоненти крові за бюджетні кошти завдяки модернізації служби крові області.

Наступного року продовжиться пілотний проєкт із трансплантації на рівні держави. На його фінансування в державному бюджеті закладено 112 млн грн. Черкаський обласних онкологічний диспансер стане одним із закладів, який братиме участь у пілотному проєкті.

Нагадаємо нещодавно ми писали про те, що у канівській амбулаторії облаштували палату денного стаціонару.