Сімейні лікарі Канівського центру первинної медико–санітарної допомоги розширюють компетентності. Пацієнти сімейних лікарів отримують базову психологічну допомогу та супровід із охорони ментального здоров’я. За потреби – більш поглиблене лікування у профільного спеціаліста.

Про це повідомляє Kanos із посиланням на інформацію пресслужби Черкаської ОВА.

Головне завдання, яке визначили для себе в Канівському ЦПМСД, – щоб відвідувач закладу розумів, що лікування ментальних проблем так само важливе, як і фізичних симптомів хвороби. Жителі громади можуть отримати первинну допомогу в галузі охорони ментального здоров’я саме у свого сімейного лікаря.

Задля популяризації послуги на Канівщині лікарі проводять широку роз’яснювальну роботу серед населення. Зокрема, організовують лекції для молоді та людей старшого віку.

«Коли ми починаємо працювати з пацієнтом, то наш основний крок – визначити симптоматику за скаргами та загальними лікарськими дослідженнями: чи це проблема фізичного чи психологічного характеру. Також пропонуємо пройти опитувальник за шкалами із депресії та тривоги. Це дає можливість пацієнту самостійно усвідомити проблему та без  стигматизації почати вирішувати її у супроводі фахівця. Тривожність, напруга, порушення сну – найчастіші скарги. І з ними ми допомагаємо впоратися нашим пацієнтам», – зауважила завідувачка амбулаторії, лікарка–терапевт Іванна Котурбаш.

На сьогодні Канівський ЦПМСД має найкращі показники навчання сімейних лікарів за Mental Health Gap Action Programme по області. 100% лікарів пройшли І рівень програми, 86% – завершили другий. 

«Наша лікарня охоплює медичними послугами 98% населення Канівщини. Сімейні послуги надають 25 лікарів сімейної медицини. У кожного – від півтори тисячі пацієнтів. Звісно, ми спостерігаємо, що більш активно впроваджують нове саме молоді фахівці. Однак і лікарі старшого віку теж беруться опановувати новації у своїй діяльності. Запровадження послуги із психологічної підтримки однозначно поки щось нове для нашого населення, однак це – наступний етап розвитку сімейної медицини та її становлення як повноцінної системи надання комплексної послуги», – зазначила директорка закладу Наталія Горьова.

Навчатися за програмою Mental Health Gap Action Programme фахівці закладу почали ще минулого року. До слова, MhGAP – глобальна програма ВООЗ, спрямована на підвищення доступу до послуг із охорони психічного здоров’я шляхом залучення медпрацівників первинної ланки до надання послуг пацієнтам із психічними розладами. Навчання проводять у межах реалізації Всеукраїнської програми ментального здоров’я “Ти як?”, ініційованої Оленою Зеленською. 

«Суть програми mhGAP не у призначенні медикаментозного лікування, а в тому, щоб допомогти людині вирішити проблему усвідомлено та з довготривалим результатом. Навіть безсоння є психологічно зумовленим і впоратися з ним можуть роз’яснення сутності цього явища, дієві техніки самодопомоги та підтримка фахівця. Якщо проблема пацієнта виходить за рамки компетенцій сімейного лікаря, то його перенаправляють до більш профільних спеціалістів нашого закладу: психолога та психіатра», – додала психологиня закладу Тетяна Синящока-Россол.

Психолог у штаті лікарні працює вже два роки. Спеціалістка відзначає, що з часом її послуги стають усе запитанішими поміж населення. Водночас працює і з колективом закладу.

На базі лікарні організовують групи «Рівних» для лікарів задля обміну досвідом і здобуття нових знань, зокрема і щодо популяризації послуг психологічної підтримки серед жителів. Також діє «Школа пацієнтів».

«Можливість отримати психологічну послугу на рівні сімейного лікаря – на часі. Тривожність, проблеми зі сном, завантаженість – дуже актуальні проблеми серед молоді. Ми порушуємо ці теми, спілкуючись між собою, але й потребуємо фахового консультування та супроводу», – відзначила пацієнтка Марія.

Черкащина – у лідерах по Україні за рівнем охоплення навчанням медичних працівників за програмою ВООЗ Mental Health Gap Action Programme. Майже 10 тисяч медиків області пройшли навчання І рівня, понад 7 – вже завершили ІІ рівень.

«Ми маємо гарні кількісні показники, які мають бути також і якісними. А це неможливо зробити без впровадження здобутих знань на практиці. Усвідомити психологічну проблему, отримати першу допомогу та супровід на шляху до покращення стану – це та частина сімейної медицини, яку ми прагнемо зробити максимально доступною для наших громадян. Адже ми проживаємо травматичний досвід, втрату близьких, наші захисники повертаються з передової після поранення. Ментальне здоров’я таке ж важливе, як і фізичне. І в цьому питанні не може бути жодної стигматизації», – наголосила перша заступниця очільника області Наталія Кравченко.

Нині щотретя лікарня «первинки» в Україні надає українцям послуги з охорони ментального здоровʼя. Перевірити, чи є серед медичних закладів, які надають першу психологічну допомогу, ваш – можна на інтерактивній мапі. Або запитати про це в операторів гарячої лінії НСЗУ за номером 16–77.

Нагадаємо нещодавно ми писали про те, що у Каневі інспектори праці роз’яснили трудові права жінок (фото).