Мета реформи децентралізації полягає у створенні умов для ефективного розвитку громад. В результаті українці повинні отримати у своїх регіонах якісно новий рівень життя та комфорту – не залежно від того це велике місто чи маленьке село.
Однак, все це в теорії. На практиці ж децентралізація передбачає акумуляцію значно більших коштів у місцевих бюджетах. Це досягається завдяки тому, що у громадах залишається значна частина податків. В першу чергу, мова йде про податок на доходи фізичних осіб (ПДФО) та єдиний податок (4 група). Для прикладу, з кожної зарплати працівника або з плати за оренду паю в місцевий бюджет відраховується 60% ПДФО. У свою чергу ПДФО та єдиний податок є основними наповнювачами скарбниці громади. Але від чого залежить сума цих податкових надходжень? Вона залежить від наявності в ОТГ різних підприємств та відповідно – робочих місць. Від розміру заробітних плат та плати за оренду паїв. Від прозорості та відповідальності бізнесу. В громаді може працювати чимало підприємств, фірм, різних ФОПів, але якщо зарплата сплачується в конвертах, тоді і бюджет буде незначним.
ЦІКАВИЙ ФАКТ: Станом на сьогодні законодавчо закріплено лише право, а не зобов’язання, сплачувати ПДФО до тих місцевих бюджетів, на території яких здійснюється реальна виробнича діяльність (ферми, склади, цехи тощо). Нещодавно нардепи з Вінниччини Лариса Білозір і Микола Кучер ініціювали зміни до Податкового кодексу в частині сплати податку на доходи фізичних осіб (ПДФО), що нараховується на заробітні плати. Зареєстрований законопроект передбачає чітке визначення поняття "відокремлений підрозділ", аби надалі згаданий податок, нарахований юридичною особою на зарплати своїх працівників, сплачувався саме за місцем фактичної діяльності (а не реєстрації) тієї чи іншої юридичної особи.
Приклад відповідального та чесного бізнесу на Канівщині – агрохолдинг МХП. Протягом 2017-2020 років МХП в цілому сплатив до бюджетів всіх рівнів 15,78 млрд гривень. Місцеві бюджети в регіонах присутності холдингу отримали майже 5,53 млрд грн.
Загалом підприємства МХП є бюджетоутворюючими для великої кількості громад. Не виняток – ПрАТ «Миронівська птахофабрика» та ТОВ «НВФ «Урожай», що мають значні потужності на території Степанецької, Ліплявської, Бобрицької ОТГ та менші у селах Канівської громади. Здійснюючи суттєві внески в їх бюджети, підприємства впливають на спроможність ОТГ.
За I квартал 2021 року «Миронівська птахофабрика» та «Урожай» сплатили у місцеві бюджети Канівщини майже 24,8 млн грн. І в більшості громад їх внески надзвичайно потужні. Зокрема:
- Степанецька ОТГ отримала понад 19,3 млн грн податків, що складає 77% від загального бюджету громади
- Ліплявська ОТГ отримала понад 2,4 млн грн податків, що складає 38% від загального бюджету громади
- Бобрицька ОТГ отримала майже 3 млн грн податків, що складає 48,5% від загального бюджету громади.
– Велика перевага будь-якого підприємства МХП у прозорості, офіційних та досить високих заробітних платах, конкурентних цінах в питаннях оренди паїв, відповідальності перед своїми працівниками та пайовиками, соціальній роботі з громадами. Підрозділи МХП чесно сплачують всі податки – як в державні, так і в місцеві бюджети. Минулого року загальна кількість податків, сплачених «Миронівською птахофабрикою» становила понад 272 млн грн, – розповідає Ольга Форостяна, директор ПрАТ «Миронівська птахофабрика». – Сьогодні ОТГ мають великою мірою забезпечувати самі себе. Маючи на своїй території таке підприємство, як наше, громади отримують робочі місця та серйозне наповнення місцевих бюджетів.
За словами Ольги Форостяної, велике значення для розвитку громад має також соціальна відповідальність підприємств, які разом з Благодійним фондом «МХП-Громаді» реалізовують на цих територіях велику кількість різноманітних проєктів. Зокрема, мікрогрантовий конкурс «Час діяти, Канівщино!», «Посій насіння з МХП» та багато інших. Кошти на ці соціальні програми МХП виділяє окремо.
Таким чином, громади, де працює чесний і прозорий бізнес, отримують значно більше.
Як в плані податкових надходжень, так і в плані інших ініціатив, які сприяють розвитку рідного села, селища чи містечка.