Вітряна віспа, або вітрянка, є однією з найпоширеніших інфекцій у світі та в Україні. Вітрянка має повітряно-краплинний шлях передачі та надзвичайно заразна. При появі одного випадку захворювання запобігти розвитку спалаху вкрай важко, особливо в колективі.

Про це повідомляє Kanos із посиланням на інформацію Черкаського обласного центру контролю та профілактики хвороб.

Вітряна віспа – це гостре вірусне захворювання з групи герпесвірусних інфекцій, що переважно вражає дітей, але можливі випадки ураження дорослих. Після клінічного одужання вірус тривалий час знаходиться у нервових клітинах у вигляді неактивної інфекції, при активізації якої у 10-20% людей, переважно віком старше 50 років, розвивається оперізувальний герпес. Збудник вітряної віспи та оперізувального герпесу – varicella-zoster virus (VZV).

Більшість випадків вітряної віспи у дітей протікає доброякісно, проте щороку в світі помирає близько 100 тисяч дітей від цієї хвороби та її ускладнень, серед яких найчастіше зустрічаються бактеріальні інфекції шкіри та м’яких тканин, ЛОР-органів, пневмонія, енцефаліт.

Щороку в Україні реєструється від 100 до 200 тисяч випадків вітряної віспи. За рівнем захворюваності вона поступається тільки грипу та іншим респіраторним вірусним інфекціям.

У Черкаській області протягом лютого 2024 року зафіксовано 410 випадків вітряної віспи, з яких 390 осіб (95,1%) – це діти. Найбільш вразлива категорія дітей у віці 5-9 років, у якій зареєстровано 193 випадки (49,5%). Але захворюваність реєструється серед усіх вікових категорій, а саме:

  • діти до 1 року – 15 осіб (3,8%),
  • діти 1-4 роки – 96 осіб (24,6%),
  • діти 10-14 років – 58 осіб (14,9%),
  • діти 15-17 років 23 особи (5,8%).

Серед дорослих зареєстровано 20 випадків, зокрема 2 – серед працівників дитячих навчальних закладів.

Найбільше занепокоєння викликає реєстрація випадків у закритих колективах, де захворюваність має характер спалахів. Так, випадки вітрянки зареєстровані в 22 дошкільних навчальних закладах, в 59 загальноосвітніх закладах, у 3 вищих навчальних закладах та в 1 інтернаті.

Нагадаємо нещодавно ми писали про те, що  централізоване опалення у Каневі вимкнуть тоді, коли це дозволять температурні показники.