Під час брифінгу із питань нового районного поділу областей, який сьогодні відбувся у Черкасах, засновник і голова правління аналітичного неурядового Центру політико-правових реформ Ігор Коліушко, Міністерство регіонального розвитку запропонувало поділяти Черкащину на чотири повіти або райони: Черкаський, Уманський, Звенигородський та Золотоніський. Сам Ігор Борисович пропонував би 5 повітів: Черкаський, Уманський, Звенигородський, Золотоніський та Смілянський.

Про це повідомляє «Kanos» із посиланням на інформацію із сайту «Прочерк».

За словами Ігоря Коліушка, поділ на 5 повітів у цілому підпадав би під визначені критерії: у повіті має бути не менше 150 тисяч і не більше 800 тисяч жителів. Щоправда, при такому поділі до визначених розмірів «не дотягував» би лівобережний Золотоніський повіт. Через це відбувається дискусія, чи варто зарахувати Канівський район до Золотоніського повіту (інший варіант – приєднати його до Черкаського або розділити між Золотоніським і Черкаським). Чигиринський район може відійти до Черкаського повіту.

Як наголосила голова правління громадської організації «Незалежний центр правових досліджень та ініціатив», регіональний консультант з юридичних питань Асоціації міст України в Запорізькій області Маргарита Трипольська, дискусії щодо можливого майбутнього адміністративно-територіального українських областей триває. Важливим критерієм утворення майбутніх субрегіональних адміністративно-територіальних одиниць є 60-кілометрова доступність від центру (головного міста) повіту/округу/району. Пані Трипольська погодилася з Ігорем Коліушком щодо необхідності створення на Черкащині не 4, а 5 повітів, адже для тої кількості ОТГ, які уже створені в області, чотирьох субрегіональних одиниць було б замало.

На базі майбутніх укрупнених повітів/округів/районів не планується утворювати місцевих рад, а центральну державну владу представлятиме префект.

Представники об’єднаних територіальних громад, які прийшли на брифінг, наполягають, що не хочуть залежати від районів, а мають намір працювати самостійно.

Як зазначила регіональний консультант із юридичних питань Асоціації міст України в Черкаській області Олена Кулик, зараз на Черкащині вже створено 57 ОТГ, проте досі немає об’єднаних громад у Христинівському і Монастирищенському районах.

«Об'єднані тергромади мають бути спроможні самі заробляти на свої потреби. А коли ми говоримо про повітовий рівень, то це будуть органи не самоврядування, а виконавчої влади (префектури), які з бюджету отримуватимуть кошти. Префект також мав би забезпечувати в повіті законність, переглядати акти громад, чи все відповідає законодавству. Водночас префектури повинні мати спроможність працювати, керувати, мати кадровий потенціал. Я думаю, на сьогодні немає перешкод щодо утворення Смілянського повіту. Для Сміли це було б стимулом до розвитку – це місто відоме, і туди можуть піти інвестиції», - , – наголосив Ігор Коліушко.

Насамкінець Ігор Коліушко відповів на поширене запитання, навіщо потрібно змінювати поділ областей.

«Потрібно, з одного боку, наблизити державні послуги до громадян, а з іншого – зменшити той бюрократичний апарат, який нині діє в районах», – наголосив експерт.

Нагадаємо нещодавно ми писали про те, що Черкаська область може зникнути – новації адміністративно-територіальної реформи.